I Ekologiczny Konkurs Szkół Podstawowych "Ekoszkoła"

Dziennik Polski : Konkursowe zmagania uczniów podstawówek - Ekoszkoła w Borzęcinie

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przyborowie zwyciężyli w I Ekologicznym Konkursie Szkół Podstawowych „Ekoszkoła", który odbył się w Borzęcinie.- Poziom wiedzy i prezentacji był bardzo wysoki – ocenia przewodniczący jury Adam Kwaśniak, szef Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym, a na trzecim z Dębna. O srebrze zdecydowała dogrywka. W sumie w konkursie uczestniczyło kilkanaście reprezentacji z powiatów brzeskiego, bocheńskiego, tarnowskiego oraz dąbrowskiego(m.in. z Borzęcina Górnego, Borzęcina Dolnego ,Bielczy, Przyborowa, Szczurowej, Dębna, Jadownik, Otfinowa, Łęgu Tarnowskiego czy Łąkty Górnej). Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym zespoły musiały wykazać się ogromną wiedzą, odpowiadały na pytania przygotowane przez organizatorów, a w drugim przedstawiły ekologiczną prezentację: w formie multimedialnej oraz w postaci albumów. Były też plakaty ekologiczne, rysunki, a nawet bardzo ciekawe zielniki. -Każda ze zgłoszonych szkół miała za zadanie przygotować album w formie prac plastycznych lub fotograficznych, przedstawiający środowisko przyrodnicze swojej miejscowości oraz dodatkowo prezentację słowną, ze zdjęciami, pracami plastycznymi. Były zielniki, materiały dźwiękowe, prezentacje komputerowe. Cennym było też pokazanie osiągnięć szkoły w zakresie ekologii i edukacji ekologicznej - mówi Adam Kwaśniak, współorganizator konkursu i szef jury. Jego zdaniem prezentacje były bardzo ciekawe, a wiedza uczestników duża. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, Urząd Gminy Borzęcin, Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Stowarzyszenie Europa Nasz Dom, Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym. Patronat nad konkursem sprawowali: Stanisław Zając, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Józef Rostworowski, małopolski kurator oświaty, Adam Kwaśniak, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Małopolskiego, Ryszard Ożóg, starosta brzeski oraz Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin, natomiast medialny: TVP3 Kraków, „Dziennik Polski" oraz Radio RDN Małopolska. Jak mówi wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak, wybór Borzęcina na organizatora konkursu nie był dziełem przypadku. Podobny konkurs, o zasięgu gminnym, jest tutaj organizowany od trzech lat. Kilka tygodni temu wójt Kwaśniak odebrał prestiżową nagrodę- „Eko - Gmina”.- Cieszy mnie, że udało się zorganizować konkurs. Nasza gmina jednym z priorytetów uczyniła ochronę środowiska oraz edukację, szeroko rozumianą- przekonuje wójt Kwaśniak.

Dziennik Polski Mirosław Kowalski