BORZĘCIN. Od kilkunastu lat samorząd Borzęcina "ostro" inwestuje w oświatę, kulturę i sport. Dowody? Sala gimnastyczna w Borzęcinie i Przyborowie, "Orlik 2012", nowoczesne szkoły, odnowiony Dom Kultury, świetlice wiejskie - to tylko część inwestycji poprawiających infrastrukturę. Teraz do tego dołączą trzy nowe kompleksy sportowe i rekreacyjne: w Borzęcinie, Przyborowie i Bielczy. Stało się to możliwe dzięki unijnej dotacji, która wzbogaciła, nadwyrężony przez tegoroczne powodzie, budżet gminy. Podpisana została właśnie umowa na dotację. Ze strony samorządu województwa małopolskiego umowę parafował wicemarszałek Roman Ciepiela, a ze strony gminy - wójt Janusz Kwaśniak. Środki dla gminy zostaną jej przekazane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wicemarszałek Roman Ciepiela gratulował władzom samorządowym gminy. Podkreślał, że to zasługa dobrze przygotowanego wniosku. - Konkurencja w tym konkursie była naprawdę bardzo duża. Tym bardziej należą się państwu słowa uznania za determinację i dobrze przygotowany wniosek. Dzięki umowie, którą dziś podpisujemy, mieszkańcy gminy Borzęcin już wkrótce będą mogli korzystać z nowej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. To jeden z ponad 50 podobnych projektów realizowanych na terenie województwa małopolskiego. W sumie do konkursu zgłoszono ich około 150- mówi wicemarszałek Ciepiela. Radości z dotacji nie kryją samorządowcy. Zdaniem przewodniczącego Rady Gminy Czesława Małka to najlepszy dowód na to, że samorząd potrafi skutecznie pozyskiwać unijne dotacje. - Projekt, który dzięki podpisanej umowie wdrażamy do realizacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska sportowego. Po budowie trzech hal sportowych i obiektu "Orlika 2012", przyszedł czas na przebudowę sztandarowego obiektu sportowego gminy, obiektu Sokoła w Borzęcinie - Borku, jak również budowę dwóch nowych nowoczesnych kompleksów sportowych w Bielczy i Przyborowie, zlokalizowanych przy Zespołach Szkół. Przypomnę, że w Borzęcinie Dolnym realizujemy modernizację obiektu sportowego Dolanki w ramach programu "Orlik Plus", a w Przyborowie i Bielczy na obiektach klubów sportowych, modernizację niebawem rozpoczniemy- mówi natomiast wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak. Wójt Kwaśniak przypomniał, że w tym roku samorząd Borzęcina realizuje kilka inwestycji finansowanych z dotacji UE: odnowę centrów wsi, remonty w obiektach kultury, rozbudowę sieci wodociągowej. Natomiast radny Sejmiku Województwa Małopolskiego - Adam Kwaśniak nawiązał do deklaracji wicemarszałka Romana Ciepieli dotyczącej budowy Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie. (MIR) |
Już po raz siódmy miłośnicy poezji Józefa Barana zjechali do Borzęcina by uczestniczyć w organizowanym regionalnym konkursie recytatorskim. W tym roku mottem konkursu były słowa pochodzące z ostatniego tomiku poezji:
Decyzją jury w kategorii szkoła podstawowa zwyciężyła Laura Pajor z Czchowa przed Weroniką Krawczyk z Bruśnika (gm. Ciężkowice) oraz Aleksandrą Kaim ze szkoły Nr 3 w Brzesku. Najlepszą z gimnazjalistek okazała się Olga Rudek z Przyborowa (gm. Borzęcin), drugi był Albert Tekiela z Gnojnika, a miejsce trzecie ex eaquo zajęły: Klaudia Zając z Zaczarnia (gm. Lisia Góra) oraz Tatiana Pitaś z Przyborowa (gm. Borzęcin). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wygrała Patrycja Gawełda ze Szczurowej przed Wojciechem Lechowicz z tej samej miejscowości
W Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku odbyły sie eliminacje do XXXIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w ruchu Drogowym. Organizatorami imprezy byli: Komenda Powiatowa Policji w Brzesku, Polski Związek Motorowy oraz Małopolski Kurator Oświaty.W eliminacjach brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całego powiatu. Wśród szkół podstawowych najlepszą okazała się PSP z Wojakowej. Drugie miejsce zajęła PSP z Przyborowa . Warto dodać, że najlepiej tor sprawnościowy pokonał nasz uczen - Krystian Żurek. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli zawodnicy z PG z Przyborowa. Najlepszym zawodnikiem indywidualnie okazał się nasz uczeń - Paweł Oleksyk. B R A W O !!
4 maja br. w Przyborowie miały miejsce uroczystości katyńskie, które były dopełnieniem obchodów dnia katyńskiego, jakie miały miejsce 13 kwietnia br. Trwająca żałoba narodowa po katastrofie samolotu prezydenckiego nie pozwoliła wówczas zaprezentować części artystycznej przygotowanej przez zespoły szkół z Przyborowa i Borzęcina. Obchody dnia katyńskiego miały przybliżyć uczniom tematykę zbrodni katyńskiej oraz zaprezentować nieznaną do tej pory sylwetkę Michała Dziadowca, policjanta Policji Państwowej pochodzącego z Przyborowa, ofiary tej zbrodni. W uroczystości udział wzięły dwie córki zamordowanego: Izabella i Teresa. Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym odśpiewanym przez wszystkich zebranych. Do Przyborowa przybył radny wojewódzki Stanisław Handzlik, przedstawiciele władz gminy Borzęcin w osobach: wójta gminy Janusza Kwaśniaka, Przewodniczącego Rady Gminy Czesława Małka oraz zastępcy wójta Tadeusza Żurka. Byli także przedstawiciele Rady Gminy Borzęcin, kierownicy gminnych jednostek, dyrektorzy szkół, grono pedagogiczne i uczniowie szkoły w Przyborowie. Honorowymi gośćmi były jednak córki zamordowanego w Twerze Michała Dziadowca. Z Krakowa przyjechała Izabella Dziadowiec, a z Białegostoku Teresa Adamska. Stan zdrowia nie pozwolił dotrzeć do Przyborowa najstarszej córce, Stanisławie. Na imprezie zjawili się mieszkający w Przyborowie Anna i Tadeusz Tyrcha. Kłopoty ze zdrowiem nie pozwoliły pojawić się w tym dniu Helenie Chyćko Przyborowa, córki chrzestnej tragicznie zmarłego Michała Dziadowca. W jej imieniu na uroczystości zjawił się mąż Władysław.
– Cieszę się, że przyjechały do nas panie Izabella i Teresa. Trudno było się skontaktować z nimi, bo ani my, ani rodzina nie miała adresu bądź numeru telefonu. Jakąś jednak okrężną drogą udało się rodzinie dotrzeć do tych pań i dzięki temu mogły być w tym dniu z nami – komentuje Piotr Kania z ośrodka kultury w Borzęcinie, współorganizator uroczystości.
Znakomitą prezentację słowno-muzyczną z wykorzystaniem technik multimedialnych, przybliżającą zbrodnię katyńską zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół w Przyborowie i Borzęcinie. Przygotowały ją wspólnie z uczniami nauczycielki: Krystyna Żurek, Agata Małek, Katarzyna Winczakiewicz. Prezentacja poruszyła wiele osób. –Było mi bardzo trudno powstrzymać łzy podczas przedstawienia. Sposób ukazania zbrodni katyńskiej, motyw rozstrzelania Polaków z wykorzystaniem czarnych strojów „oprawców” oraz czarnego płótna, które pochłania każdą z zabitych osób wzbudził we mnie ogromne emocje– komentuje jedna z uczestniczek uroczystości.
Wójt gminy w słowie skierowanym do zebranych podkreślał, że do tej pory słowo „Katyń” miało podwójny wymiar. – To wymiar tragicznej zbrodni, jak również wymiar przez lata zakłamywanej prawdy, prawdy fałszowanej, prawdy, której do tej pory nie wyjaśniono. Teraz, jak nigdy dotąd zbrodnia katyńska woła o pojednanie. To pojednanie nie może odbyć się bez przebaczenia, a przebaczenie wymaga prawdy.
Dzisiaj prawda w dalszym ciągu woła o uczciwość.Wójt pogratulował uczniom zespołów szkół w Przyborowie i Borzęcinie pamięci. – Pamięć oraz tożsamość świadczy o wartości społeczeństwa, o wartości narodu. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości– mówił wójt Kwaśniak.Słowa podziękowania za zorganizowaną uroczystość w imieniu wszystkich córek przekazała ze łzami w oczach Teresa Adamska, najmłodsza córka Michała Dziadowca. Przewodniczący Komisji Kultury Rady Gminy w Borzęcinie Lucjan Kołodziejski podkreślał, że uroczystość była wspaniałą lekcją bolesnej historii mieszkańca Przyborowa zamordowanego w Katyniu. - Aby rany mogły się zabliźnić trzeba opłakać pomordowanych i przywrócić ich imiona i nazwiska do naszej zbiorowej pamięci.Po uroczystości córki Michała Dziadowca złożyły kwiaty pod posadzonymi 13 kwietnia br. „Dębem Pamięci Ofiar Katynia” i „Dębem Pamięci Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem”.
Uroczystości towarzyszyła wystawa katyńska złożona z praz uczniów z gimnazjów w Borzęcinie i Przyborowie. Konkurs zorganizowany przez pracowników GOK w Borzęcinie prowadziły w poszczególnych szkołach: Paulina Chrabąszcz i Katarzyna Winczakiewicz.
Uroczystość pod patronatem Janusza Kwaśniaka, wójta gminy Borzęcin oraz Czesława Małka przewodniczącego Rady Gminy w Borzęcinie zorganizował Zespół Szkół w Przyborowie, Zespół Szkół w Borzęcinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.
MICHAŁ DZIADOWIEC –Starszy posterunkowy Policji Państwowej. Syn Stanisława i Karoliny urodzony 02 października 1898 roku w Przyborowie, rozstrzelany w kwietniu 1940 roku w Twerze. Od 1923 do 1928 roku służył w Policji Państwowej na posterunku Stolinie (wówczas woj. poleskie, a obecnie miejscowość na południu Białorusi), a od 1928 do 1939 roku w Bochni. Stąd 8 września 1939 roku uciekał na wschód. Tu trafia do niewoli sowieckiej i obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Rozstrzelany przez NKWD w Twerze na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKPB z 5 marca 1940 roku. Pogrzebany w masowych mogiłach w Miednoje.Miał 3 córki: Stanisławę, Izabellę i Teresę. W Stolinie na Polesiu urodziła się Stanisława i Izabela, a w Bochni Teresa. W Janówce k. Tarnopola teść Michała Dziadowca kupił 40 morgów ziemi na której wybudował dom. Niestety 10 lutego 1940 r. pierwszym transportem wraz z żoną zostali wywiezieni na Syberię i tam zmarli. Stanisława i Izabella mieszkają w Krakowie, natomiast Teresa była nauczycielką w Białymstoku, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego.
9 listopada 2007 roku, w trakcie uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej „Katyń – Pamiętamy”, które miały miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 października 2007 roku mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Za życia odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 oraz Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę w Policji. Pracował jako pisarz w kancelarii policji.
Wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół w Borzęcinie nasza młodzież pod kierunkiem nauczycieli z obu szkół przygotowała projekt edukacyjny poświecony 70- rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystość zgodnie z przyjętym porządkiem miała rozpocząć msza św, w kościele parafialnym w Przyborowie. W dalszej części planowanej uroczystości miała nastąpić prezentacja projektu oraz wystąpienia zaproszonych gości, wśród których obecni mieli być także krewni zamordowanego w Katyniu aspiranta Policji Państwowej Michała Dziadowca. Następnym punktem programu miało byc posadzenie Dębu Pamięci Aspiranta Policji Państwowej Michała Dziadowca. Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem zmieniła jednak przebieg całej uroczystości. Przygotowana przez młodzież cześć artystyczna nie odbyła się i została przeniesiona na późniejszy termin. Mszę świętą w kościele parafialnym w Przyborowie odprawił proboszcz parafii wojskowej w Dęblinie ks. prał. dr płk Tadeusz Bieniek. Na uroczystość przybyły władze gminy Borzęcin z wójtem Januszem Kwaśniakiem na czele, przewodniczący i radni Rady Gminy w Borzęcinie, zastępca komendanta Policji Powiatowej w Brzesku, zastępca wójta gminy Borzęcin, rodzina zamordowanego w Katyniu aspiranta, kombatanci, dyrektorzy szkół z gminy Borzęcin, grono pedagogiczne, uczniowie naszego zespołu oraz mieszkańcy Przyborowa. Po mszy św. i przemarszu na plac szkolny dokonano symbolicznego posadzenia okolicznościowego „Dębu Pamięci Ofiar Katynia” oraz „Dębu Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej w Smoleńsku”. Dokonali tego we wczesnych godzinach popołudniowych członkowie rodziny Michała Dziadowca obecni na uroczystości. Odsłonięto także symboliczne tablice, a pamięć zmarłych uczczono chwilą ciszy.
Ku pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Prawdopodobnie już od września 2010 r. w skład naszego Zespołu Szkół wejdzie także i dwuoddziałowe (50 miejsc) przedszkole. Będzie się ono mieścić w salach dzisiejszej klasy „0” oraz w kilku nowych odremontowanych i zmodernizowanych pomieszczeniach na parterze budynku szkoły podstawowej. Rozpoczęcie prac remontowych jest przewidziane na przełomie maja i czerwca. W związku z powyższym rekrutacja dzieci do przedszkola przewidywana jest od połowy maja do połowy czerwca. Do przedszkola w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci z Przyborowa i Łęk.
Od 10 tysięcy do 20 tysięcy zdolnych uczniów w Małopolsce zostanie objętych programem edukacyjnym DiAMEnT. Projekt o wartości około 20 mln zł jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Wicemarszałek Roman Ciepiela poinformował w piątek, że projekt, który potrwa do 2013 roku, będzie realizowany w każdej małopolskiej szkole. Wypracowane rozwiązania mają zostać zastosowane potem jako standard pracy z uzdolnioną młodzieżą w placówkach w regionie
Kierownik projektu Krystyna Dynowska-Chmielewska poinformowała, że do przedsięwzięcia zostaną zakwalifikowani uczniowie szkół podstawowych (poczynając od klasy czwartej), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą. O zakwalifikowaniu będą decydować specjalne testy diagnostyczne.
Wybrani, zdolni uczniowie będą realizować projekty edukacyjne pod opieką przeszkolonych nauczycieli według opracowanych wcześniej programów w zakresie matematyki, języka angielskiego, przedsiębiorczości i technologii informacyjno-komunikacyjnych.
- DiAMEnT ma przede wszystkim rozwijać zdolności i twórcze myślenie, a nie być formą dodatkowej lekcji, dlatego na przykład podczas realizacji projektu dotyczącego języka angielskiego uczniowie będą w tym języku redagować folder zachęcający do odwiedzenia Małopolski - wyjaśniła Dynowska-Chmielewska - Nie tylko więc będą ćwiczyć język, ale także uczyć się redagowania informacji, fotografowania, obrabiania zdjęć - dodała.
Ważnym elementem programu będzie utworzenie 186 Powiatowych Ośrodków Wspierania Uczniów Zdolnych, których sieć obejmie wszystkie powiaty i gminy województwa małopolskiego.
Program jest wdrażany przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z Wyższą Szkołą Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu oraz National-Louis University w Chicago.