„ Gdzie jesteś Św. Mikołaju?”
W tym roku przedszkolaki z grupy „Smerfy” i „ Pszczółki” postanowiły odszukać Św. Mikołaja. Wstały więc wcześnie rano i wyruszyły autokarem na „wyprawę”. Jechały tak dość długo, aż wreszcie wpadły na trop, który prowadził do kopalni. Wszyscy się bardzo zdziwili- jak to możliwe , że Św. Mikołaj wybrał właśnie takie miejsce? Przecież od dawien dawna wiadomo, że mieszka On w dalekiej Laponii lub w niebie. Dzieci postanowiły sprawdzić, czy trop jest prawdziwy i dlatego też udały się do Bochni.
Na miejscu okazało się, że muszą zjechać 250m pod ziemię i pokonać pieszo aż 307 schodów. Dzielnie poradziły sobie z tym zadaniem i ……
Na spotkanie przedszkolakom wyszedł Św. Mikołaj w towarzystwie aniołków i diabełka. Nikt się jednak nie bał, gdyż był to bardzo miły i wesoły diabełek- rozmawiał z dziećmi i żartował.
Nadszedł wreszcie moment najbardziej przez wszystkich oczekiwany , czyli wręczanie prezentów. A ,że każde dziecko było grzeczne, każde też otrzymało upominek. Całe zdarzenie uwiecznił na zdjęciu pan fotograf.
Okazało się, że na dzieci czekało jeszcze wiele innych atrakcji. A mianowicie: przedstawienie pt. „ Krysia- kaprysia”, malowanie twarzy w serduszka, bałwanki, samochody, kotki, pieski a nawet tygrysy, zajęcia w kąciku plastycznym, słodka niespodzianka i dyskoteka w pięknie udekorowanej sali z DJ’em.
Po wszystkich tych wspaniałościach nadeszła chwila, kiedy trzeba było wracać.
I znów czekało na dzieci 307 schodów do pokonania i winda, która tym razem „szybowała” w górę. Zadowolone, troszkę zmęczone ale bardzo szczęśliwe dzieci wróciły do przedszkola.
W niezwykłej wyprawie uczestniczyli: B.Bolek, P.Gibuła, A.Kądziołka, A.Kociołek, F.Łagosz, B.Machalski, M.Malisz, K.Paździora, A.Piotrowska, Sz.Reczek, M.Rudek, A.Tyboń, N.Wolsza, K.Zając,O.Bolek, S.Bryła, J.Chodacki, O.Dziadowiec, M.Gałek, J.Giemza, J.Góra, Sz.Klich, A.Kotowicz, K.Lambert, E.Lis, B.Misina, M.Pamuła, P.Pięta, N.Piotrowska, J.Potępa, D.Przeklasa, K.Reczek, G.Romuzga, K.Synowiec, N.Uznańska, W.Zięcina. Pod czujnym okiem pań: Małgorzaty Bolek, Agaty Małek, Pauliny Żurek i Małgorzaty Jarosz organizatorki wyprawy.
M.J
Trwają prace związane z budową boiska szkolnego. Projekt zakłada budowę boiska sportowego o wymiarach 20x40m ze sztucznej trawy oraz boiska do piłki siatkowej o normatywnych wymiarach 9x18m z nawierzchnią poliuretanową. W okresie wakacji wykonano plac szkolny z kostki brukowej wraz z uporzadkowaniem odwodnienia poprzez układ ścieków dwuskrzydłowych i przykrawężnikowych.
„ Żegnaj przedszkole, na szkołę nadszedł czas,
niech wspomnienie pozostaną, a do przodu biegnie czas………..”
„ Żegnaj przedszkole” pod takim hasłem dn. 20.06.2011r odbyło się uroczyste pożegnanie6 latków w Publicznym Przedszkolu w Przyborowie. Był to szczególny dzień zarówno dla przedszkolaków, rodziców oraz pracowników naszego przedszkola. W uroczystości wzięli udział : dyrekcja przedszkola, dzieci grupy I z wychowawczynią A. Małek, panią E. Płaneta, rodzice oraz pozostali pracownicy przedszkola. Uroczystą akademię przygotowały nauczycielki : M. Jarosz i P. Żurek.
Na początek dzieci 4, 5 letnie pod opieką wychowawczyni M. Jarosz pożegnały swoich starszych kolegów życząc im, aby godnie reprezentowały przedszkole w nowej szkole. Następnie dzieci 6 letnie pod opieką wychowawczyni P. Żurek zaprezentowały program artystyczny, gdzie wierszami i piosenkami pożegnały swoje panie i młodszych kolegów. Każdy z absolwentów przedszkola otrzymał pamiątkowy dyplom i porcelanowego słonika na szczęście. Dyrektor zaś życzył wszystkim dzieciom oraz zgromadzonym na sali udanych i radosnych wakacji a rodzicom podziękował za pomoc i współpracę. Następnie dzieci w swoich grupach żegnały się z kolegami i wychowawczyniami. Były to chwile radości, zadumy a i łezki w oczach też się zakręciły.
Absolwenci przedszkola w 2011r :
wraz z wychowawczynią życzą wszystkim pracownikom przedszkola, dzieciom oraz rodzicom wspaniałych, wymarzonych wakacji.
P. Ż
W dniach 31.05 – 05.06.2011r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI Dniach Unii Europejskiej w Przechlewie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Człuchowskiego, Wójta Gminy Przechlewo i Przewodniczącego Rady Gminy Przechlewo. Uczestniczyła w nich tradycyjnie młodzież z Danii, Niemiec, Redła, Przechlewa, Sąpolna, Konarzyn oraz młodzież z gmin partnerskich: Czarna, Korzenna i Borzęcin.
Gminę Borzęcin reprezentowali uczniowie: Michał Cebula, Paweł Cebula, Karolina Chodacka, Paweł Chudyba, Mateusz Duch, Klaudia Grocholska, Anna Kopacz, Beata Kądziołka, Monika Kułak, Paweł Oleksyk, Tatiana Pitaś, Artur Prokop, Adrian Roczniak, Olga Rudek, Weronika Siudut, Bartłomiej Żurek oraz opiekunowie grupy: Monika Budnik, Halina Grzyb, Katarzyna Lis.
Dni Unii Europejskiej to kilkudniowy festiwal młodości gimnazjalistów. Większość widowiskowych imprez odbyła się na leżącym w pobliskim sąsiedztwie szkoły stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przechlewie.
Dopisała pogoda, wspaniałe współzawodnictwo i emocje dostarczyły uczestnikom niezapomnianych chwil. Uczniowie nie narzekali na brak atrakcji.
W pierwszym dniu odbyły się XXI Międzynarodowe Biegi Przełajowe oraz I Przechlewski Marsz – Nordic Walking o Puchar Pomorza pn. „Na Rąbki Marsz” oraz pokaz aikido – japońskiej sztuki walki i samoobrony.
W drugim dniu odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej 9 drużyn mieszanych, 11 osobowych oraz pokaz lepienia garnków. Nasza drużyna ostatecznie zajęła III miejsce.
Trzeci dzień XI Dni Unii był Międzynarodowy Spływ Kajakowy rzeką Brdą „Szlakiem Karola Wojtyły”.
W sobotę impreza przeniosła się nad Jezioro Końskie gdzie odbył się pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu ratowników słupskiego WOPR, przejażdżki łodziami motorowodnymi oraz profesjonalny pokaz jazdy na skuterach wodnych w wykonaniu m.in. Mateusza Stańczyka wielokrotnego Mistrza Polski i medalisty Mistrzostw Europy i Świata.Podsumowanie i oficjalne zakończenie XI Dni Unii Europejskiej odbyło się w Centrum Edukacyjno – Szkoleniowym w Przechlewku. Młodzież naszego gimnazjum serdecznie dziękuje władzom Gminy Borzęcin i Przechlewo za organizację wspaniałego wypoczynku .
Dzień Dziecka w Przedszkolu w Przyborowie odbył się pod hasłem „Mama i ja”.
Zabawy i wiele atrakcji czakały na dzieci na Łowisku M.Drabik i T.Kaczmarczyk.Pod okiem swoich mam dzieci bawiły się na tampolinie, huśtawkach, jeździły bryczką.Dzięki przewodnikom dzieci poznały ryby, które można łowić w stawie. Dowiedziłay się o ich życiu oraz próbowały łowić używając wędki. Miały okazję zobaczyć ule, dowiedzieć się jak pszczoły pracują, robią miód oraz zasmakować pysznego miodu. Przewodnik pokazał dzieciom również świnki wietnamki, opowiadał o ich żywieniu.Chętne dzieci karmiły je chlebem.Następną atrakcją były konie. Przebywanie z nimi sprawiło dzieciom dużo radości.Były zachwycone i szczęśliwe.Słodki poczęstunek dla mam z okazji Dnia Matki i dla dzieci; kiełbasa z grilla, paczki ze słodyczami oraz baloniki były dla mam i dla dzieci miłą niespodzianką. Na koniec dzieci przekazały życzenia w wierszu i piosence dla kochanych mam, wręczając kwiaty, przygotowane przez p. Pauline Żurek i Małgorzate Jarosz oraz laurki okolicznościowe wykonane przez p. Elżbiete Płaneta i Agate Małek.Zapewne nie udało by się przygotować tak wspaniałej uroczystości, gdyby nie sponsorzy.W imieniu Dyrekcji, nauczycieli, mam i dzieci dziękujemy sponsorom p. Stanisławowi i Ewie Matys, rodzicom, oraz p. M. Drabik i T.Kaczmarczyk za dodatkowe atrakcje i życzymy samych radosnych i szczęśliwych chwil.Organizatorkami Dnia Dziecka połączonego z Dniem Matki były E. Płaneta i A. Małek.
Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, Zespół Szkół i Przedszkola im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przyborowie we współpracy Agencją Artystyczną Art-Event zorganizowali I Majówkę Patriotyczną. Impreza pod honorowym patronatem wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka odbyła się 3 maja w Przyborowie. Gminne Obchody Święta Konstytucji w 220. rocznicę jej uchwalenia połączone zostały z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy, druhowie z gminy Borzęcin oraz mieszkańcy Przyborowa.
W dniu 7 kwietnia 2011 roku został zorganizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Przyborowie szkolny kiermasz świąteczny. Wszystkie ozdoby zostały wykonane ręcznie. Są nie tylko piękne, ale także oryginalne. Największym powodzeniem cieszyły się baranki zrobione z makaronu, króliczki wykonane z sizalu oraz pomysłowo zdobione wydmuszki z których powstały prześliczne kurczaczki. Na kiermaszu można byłopodziwiać tradycyjne koszyczki wielkanocne i koszyczki wykonane na szydełku. W trakcie kiermaszu można było podziwiać prace wykonane przez uczniów całego Zespołu Szkół i Przedszkola w Przyborowie, które zostały zrobione na Gminny Konkurs Pisanki Ludowej i Palmy Wielkanocnej w Borzęcinie. Uczniowie wraz z nauczycielami którzy od kilku miesięcy przygotowywali te kolorowe cudeńka, wkładają w pracę nie tylko swój talent, pracowitość, umiejętności, ale przede wszystkim serce.
W dniu 11 kwietnia 2011r w Zespole Szkół i Przedszkoli w Przyborowie odbyła się uroczysta akademia poświęcona 71 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział uczniowie z klas drugich i trzecich gimnazjum. Szczególnie wymowna była scenografia , na tle której odznaczała się postać zrozpaczonej Matki Boskiej Katyńskiej oraz krzyże brzozowe rozrzucone wśród lasku katyńskiego. W nostalgię lat czterdziestych oraz współczesnych wprowadzał nas rekwizyt lokomotywy pędzącej tylko w jednym kierunku- ludobójstwa narodu polskiego dokonanej przez władze stalinowskie. Pieśni patriotyczne w wykonaniu Tatiany Pitaś , Klaudii Grocholskiej oraz Magdy Kołodziej przeniosły zebranych w świat wiecznej pamięci ku czci poległym oraz rozbudziły głębokie współczucie dla ofiar tamtych lat. Mozaika wierszy przeplatana dosłownymi przeżyciami bohaterów lat czterdziestych oraz wątki inscenizacyjne pozwoliły głębiej przypomnieć losy żołnierza polskiego będącego pod okupacją sowiecką. W całym przedsięwzięciu użyto wielu rekwizytów z tamtego stulecia , wykorzystano podkłady muzyczne , a także zdolności instrumentalno - wokalne naszej młodzieży.
Grę na instrumencie prowadziła uczennica Olga Rudek, która również wykazała się wyjątkowymi uzdolnieniami recytatorskimi. Nie zapomniano o tragedii smoleńskiej
zapalając znicze obok fotografii tragicznie zmarłej pary prezydenckiej oraz uczczenie
minutą ciszy 96 poległych w katastrofie w 2010r. Całość akademii przygotowali
nauczyciele Zespołu Szkół i Przedszkoli w Przyborowie w osobach: mgr Ewa Bilińska,
mgr Monika Budnik i mgr Stanisław Raciborski.
Jest karnawał.
W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
Strojów pięknych co nie miara.
Niech się bawią duzi, mali
Zgromadzeni na tej sali.
Uroczysty bal karnawałowy pt. „W krainie baśni i bajek” odbył się w przedszkolu w Przyborowie w dniu 17.o2.2011 r. Zabawa rozpoczęła się prezentacją różnorodnych, baśniowych strojów. Dziewczynki przebrane były za królewny, Kapciuszki i małe Wróżki. Chłopcy natomiast prezentowali się w strojach Zorro, Piratów i Rycerzy.
Organizatorki balu p. Elżbieta Płanety i p. Agata Małek powitały przybyłych gości: Wójta Gminy Borzęcin – p. Janusza Kwaśniaka, zastępcę Wójta – p. Tadeusza Żurka, dyrektora szkoły p. Jana Kowala, wicedyrektora – p. Bogusławę Pudełek oraz pozostałych gości; rodziców i dziadków. Wszyscy zostali zaproszeni do wspaniałej zabawy. W prezencie od Władz Gminy dzieciaki otrzymały worek słodyczy z niespodzianką. W dwóch cukierkach zostały ukryte złote korony. W ten sposób Marcelek Malisz i Paulinka Tomasik zostali Królem i Królową balu. Podczas wspaniałej zabawy przedszkole zamieniło się w magicznie kolorowy świat baśni i bajek. Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach z nagrodami takimi jak „Taniec z balonami”, „Kopciuszek” czy „Wyścigi z piłeczką na łyżce”. Przy pysznym jedzeniu i świetnych nastrojach wszyscy bawili się znakomicie. Wspomnienia z balu na pewno pozostaną długo w naszej pamięci. Ogromne podziękowania za przepyszne słodkości składamy pani:
-p. Halinie Styrna
-p. Marii Chodackiej
-p. Monice Bolek
-p. Annie Góra
-p. Marcie Kociołek
-p. Małgorzacie Kowalskiej
Szczególne podziękowania dla pań, które pomogły w obsłudze i przygotowaniu poczęstunku:
-p. Agacie Machalskiej
-p. Renacie Postawa
-p. Monice Bolek
Składamy podziękowania za miłą wizytę p. Wójtowi Gminy Borzęcin – Januszowi Kwaśniakowi oraz zastępcy p. Tadeuszowi Żurkowi za worek słodyczy i wspólną zabawę.
Następny bal dopiero za rok.
Zapraszamy!
Agata Małek
1 lutego 2011 roku o godzinie 16.30 w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyborowie odbyła się prezentacja projektu „W klimacie Świąt Bożego Narodzenia – tradycje i zwyczaje”. Klasa V przedstawiła sprawozdanie ze swojej dwumiesięcznej pracy w obecności Pana Dyrektora, Rodziców i Nauczycieli. Uroczystość odbyła się w pięknie przystrojonej sali przy zapalonych świecach. Projekt był realizowany od 1 grudnia 2010 r. uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego. Swoje zadania wykonywali indywidualnie i zespołowo. Pracowali na lekcjach języka polskiego, na zajęciach dodatkowych i w domach. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie symboliki Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia, poznanie historii choinki, szopki, żłóbka i jasełek. Uwzględniając polską tradycję, szereg zajęć poświęcono polskim kolędom, zwyczajom wigilijnym i świątecznym. Podczas realizacji zadań uczniowie samodzielnie korzystali z różnych źródeł wiedzy (encyklopedii, słowników tematycznych, literatury tematycznej, Biblii, czasopism i Internetu). Wzbogacili swoje słownictwo i doskonalili formy wypowiedzi ustnej i pisemnej jak opowiadanie opis, opowiadanie z opisem, wywiad. Redagowali życzenia i zaproszenia. Dokonali interpretacji wybranych kolęd i brali udział w debacie: dlaczego życzymy sobie spokojnych, zdrowych i rodzinnych świąt? Dodatkowo wykonali szereg prac plastycznych różnymi technikami o tematyce świątecznej i przygotowali część ozdób choinkowych na kiermasz świąteczny.
Pracując metodą projektu uczyli się samodzielności, punktualności, terminowego wykonywania prac, odpowiedzialności, pracy w grupie i w zespole klasowym.
Uczniowie w czasie prezentacji wykazali się znajomością tradycji i zwyczajów świątecznych, zaprezentowali pokaz staropolskich potraw na stół wigilijny. Zawieszając na choince ozdoby z napisem radość, szczęście, pokój, mądrość, życzliwość, szacunek, humor, złożyli Rodzicom i Nauczycielom noworoczne życzenia. Wśród ozdób najdostojniejsza była gwiazda symbolizująca tradycję, zgodnie z którą, tak jak nasi przodkowie dbamy o to, aby zwyczaje przekazywane od pokoleń nie zaginęły i mogły z nich korzystać następne pokolenia.
Na zakończenie swojego wystąpienia uczniowie obdarowali swoich Rodziców i Nauczycieli kolorowymi aniołkami i zaprosili miłych gości na pierniczki. Tego wieczoru nie zabrakło też wspólnego kolędowania.
Rodzice byli bardzo wzruszeni i mile zaskoczeni efektami pracy swoich dzieci.
(zobacz album fotograficzny-szkolne uroczystości)
Najważniejszymi osobami po rodzicach są babcie i dziadziusiowie. Po raz pierwszy przedszkolaki w nowo uruchomionym przedszkolu w Przyborowie zaprosiły swoje babcie i dziadziów na uroczystość, która odbyła się 24 stycznia 2011 r. w hali sportowej Zespołu Szkół i Przedszkola w Przyborowie. Dyrektor szkoły Jan Kowal powitał serdecznie wszystkich zebranych gości podkreślając jednocześnie, że są to pierwsze obchody dnia Babci i Dziadka w Publicznym Przedszkolu w Przyborowie i staną się zapewne piękną tradycja w następnych latach wpisując się w kalendarz uroczystości przedszkola. Najpierw wystąpiły maluszki (3 i 4 latki) wraz z nauczycielkami Agatą Małek i Elżbietą Płaneta przedstawiając inscenizację pt. „ Bałwanek i jego goście”. W przedstawieniu wzięły udział:
Bałwanki – Kalinka Synowiec, Oleńka Żurek, Dagmarka Sorota, Karolek Zwolak
Wiewiórki – Oliwka Dziadowiec, Ninka Żurek
Niedźwiadki – Kacperek Rudek, Wiktorek Pacura
Żabki – Oskarek Urbaś, Zuzia Bugajska, Emilka Osmęda
Myszki – Otylka Bolek, Kevinek Dziemian, Sandrunia Bryła
Kotki – Natalka Piotrkowska, Marysia Gałek, Kubuś Chodacki, Ania Kotowicz
Maluszki swoim występem podziękowały swoim ukochanym babciom i dzidziom za wielkie serce, dobroć, wyrozumiałość i troskę. Dzieci otrzymały gromkie brawa za swój pierwszy publiczny występ przed tak licznie zgromadzoną publicznością. Następnie na scenę wkroczyły 5 i 6 latki pod opieką Małgorzaty Jarosz i Pauliny Żurek. Dzieci recytowały piękne wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Gromkie brawa także dla „Starszaków” od wzruszonych babć i dziadziów!
Dzieci złożyły babciom i dziadziom serdeczne życzenia wręczając im jednocześnie prezenty; starszaki - laurki a maluchy swoje portrety. Po części artystycznej dyrektor złożył seniorom serdeczne życzenia zwracając uwagę na to, że to właśnie oni tak dużo swojego czasu poświęcają wnukom czytając im bajki, śpiewając kołysanki, pocieszając w trudnych chwilach. Za to wielkie serce dziś maluchy im serdecznie dziękują.
Przy pachnących ciastach, gorącej herbatce i kawie wzruszeni seniorzy długo rozmawiali o występie swoich pociech. Rodzice dzieci bardzo zaangażowali się w przygotowanie uroczystości. Słowa uznania i podziękowania dla: Marty Tyboń, Bożeny Pacury, Magdaleny Bugajskiej, Agnieszki Fasula, Barbary Klich, Renaty Gibuła, Agnieszki Lambert, Katarzyny Borowiec, Moniki Łagosz, Moniki Bolek, Joanny Urbaś, Bożeny Osmęda, Edyty Żurek, Urszuli Potępa, Renaty Postawa, Angeliki Zdechlik.
Już po raz trzeci w Zespole Szkół i Przedszkola w Przyborowie odbyła się Wigilia dla Seniorów przygotowana przez Caritas Parafii Przyborów, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz dzieci i młodzież szkoły. Uroczystość odbyła się w pięknie przystrojonej hali sportowej w świątecznej atmosferze przy zapalonych świecach, choinkach i stroikach. W tygodniu świątecznym nie mogło zabraknąć śpiewu kolęd oraz tradycyjnego łamania się opłatkiem przy wigilijnych potrawach. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez księdza Zdzisława Oćwieję, proboszcza parafii w Przyborowie. Po mszy wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Przyborowie, Jan Kowal. Wśród zacnych seniorów obecni byli także wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, zastępca wójta Tadeusz Żurek, proboszcz parafii Przyborów ks. Zdzisław Oćwieja oraz dyrektor GOK, Piotr Kania. |
We wtorkowy wieczór 7 grudnia 2010r. w Szkole Podstawowej w Przyborowie odbył się kolejny przedświąteczny kiermasz. Przygotowania odbywały się już od października. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowywali świąteczne ozdoby. W trakcie kiermaszu można było kupić własnoręcznie zrobione „cudeńka”( album fotograficzny-szkolne uroczystości). W tym roku najpopularniejsze były choinki wykonane z makaronu, aniołki zrobione na szydełku oraz aniołki wykonane z masy solnej. Oprócz wcześniej wspomnianych aniołków i choinek nie zabrakło papierowych bombek, kolorowych witrażyków, gwiazdek, dzwoneczków oraz stroików. Rodzice byli pod wrażeniem prac wykonanych przez uczniów. Dochód ze sprzedaży zasili konto samorządu uczniowskiego, cześć uzyskanych pieniędzy zostanie przekazana na cel charytatywny.
W poniedziałek, 4 października zostało otwarte przedszkole w Przyborowie, gmina Borzęcin. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym, po której nastąpiło poświęcenie obiektu i uroczyste otwarcie przedszkola. Zebranym w hali sportowej miejscowego Zespołu Szkół gościom i mieszkańcom, w krótkim programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie i przedszkolacy. Placówka powstała na bazie istniejącego Zespołu Szkół, w którym nakładem blisko 350 tysięcy złotych wykonano przebudowę i adaptację pomieszczeń dla potrzeb funkcjonowania jednostki. Oddany do użytku obiekt zyskał powierzchnię użytkową blisko 300 metrów kwadratowych. Jest nowoczesny i przestronny, dobrze wyposażony w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Przedszkole funkcjonuje przez 5 dni w tygodniu po 9 godzin dziennie. Uczęszcza do niego 62 dzieci.
Już w najbliższy poniedziałek 4 października otwarte zostanie przedszkole w Przyborowie. Okolicznościowe spotkanie rozpocznie Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym w Przyborowie. Po niej nastąpi poświęcenie obiektu i uroczyste otwarcie przedszkola. Zebranym zaprezentują się uczniowie w krótkim programie artystycznym.
Placówka utworzona została na bazie budynku zespołu szkół. Problem braku przedszkola obsługującego mieszkańców Przyborowa i Łęk istniał od kilkunastu lat. Do tej pory dzieci z były dowożone do przedszkoli w sąsiednich miejscowościach. Od najbliższego poniedziałku problemy rodziców z tym związane skończą się.
Przedszkole będzie funkcjonować przez 5 dni w tygodniu po 9 godzin dziennie. Uczęszczać będzie do niego 62 dzieci.
Dobiegło końca opracowanie wyników diagnozy uzdolnień uczniów w województwie małopolskim. Wyniki surowe, uzyskane przez 25 123 uczniów uczestniczących w badaniach, zostały przeliczone zgodnie z zasadami ustalonymi przez zespół psychologów, który opracowywał koncepcję diagnozy uzdolnień uczniów województwie małopolskim. Dla każdego ucznia został obliczony wynik , stanowiący sumę tzw. punktów ważonych, czyli punktacji uzyskanej przez ucznia, przeliczonej po ustaleniu wagi punktów z testu osiągnięć i testu uzdolnień. W każdym powiecie i dla każdego przedmiotu na podstawie wyników całej populacji została ustalona tzw. średnia ważona. Do zajęć zostali zakwalifikowani uczniowie z wynikami powyżej tej średniej (12 966 uczniów).
Zestawienie dotyczące naszego zespołu:
Rodzaj testu diagnostycznego |
Szkoła |
klasa |
Liczba uczniów |
Matematyczny |
Gimnazjum |
I – II |
5 |
Język angielski |
Gimnazjum |
I – III |
2 |
Technologia informacyjno - komunikacyjna |
Gimnazjum |
III |
3 |
Rodzaj testu diagnostycznego |
Szkoła |
klasa |
Liczba uczniów |
Matematyczny |
Szkoła podstawowa |
IV - VI |
5 |
Język angielski |
Szkoła podstawowa |
V - VI |
2 |
Do dobra wiadomość dla młodych rodziców. Od września w Przyborowie będzie działać przedszkole. Nowa placówka tworzona jest na bazie pomieszczeń szkoły podstawowej. W obiekcie trwają już prace remontowe i adaptacyjne. - Dzięki temu powstanie tu w pełni funkcjonalne dwuoddziałowe przedszkole, które obsługiwać będzie teren Przyborowa i Łęk - cieszy się Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina.
Remont pomieszczeń, w których będą przebywać przedszkolaki, trwa od kilku tygodni. Zakończenie zadania, które pochłonie około 300 tys. zł, zaplanowano na koniec sierpnia. - Zakres wykonywanych prac obejmuje: wyburzenie istniejących ścian, wymianę stolarki drzwiowej, wymianę podłóg i posadzek, przebudowę zewnętrznych schodów, roboty budowlane wykończeniowe, przebudowę wewnętrznych instalacji sanitarnych i elektrycznych, dostawę i montaż elektrycznego dźwigu platformowego dla osób niepełnosprawnych oraz wykonanie zjazdu przeciwpożarowego - wylicza gospodarz gminy Borzęcin.
Po ich zakończeniu przedszkole uzyska blisko trzysta metrów kwadratowych powierzchni. To raz na zawsze rozwiąże problem braku tego typu placówki na tym terenie.
- Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego do tej pory tego typu placówki nie utworzono w jednej z największych miejscowości w gminie, chociaż podejmowano ku temu próby -mówi wójt Janusz Kwaśniak. - Być może zabrakło determinacji i dobrego klimatu, być może funduszy - zastanawia się samorządowiec.
Gospodarz gminy podkreśla, że bez akceptacji rady gminy realizacja m.in. tej inwestycji nie byłaby możliwa. Duża w tym zasługa radnych z Przyborowa - Renaty Woda, Zofii Sumara i Tomasza Żurka, którzy skutecznie zabiegali o to, aby ta przyborowska inwestycja stała się gminnym priorytetem.
Małgorzata Więcek-Cebula