Nawigacja

  • PODSUMOWANIE PROJEKTU „LOKALNI HEROSI. 100 INICJATYW PRZEDSIĘBIORCÓW NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

     

     

              Dnia 23 marca 2019 roku w Zespole Szkół i Przedszkola im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbył się koncert pieśni i piosenek legionowych „Z pieśnią na ustach dla Niepodległej”. Było to już trzecie działanie realizowane w ramach projektu: LOKALNI HEROSI. 100 inicjatyw przedsiębiorców na 100-lecie niepodległości.

    Projekt ten zakładał możliwość dokonania pozytywnych zmian w swojej małej ojczyźnie – lokalnej społeczności. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Grupa EuroCash zaproponowała organizacjom pozarządowym (stowarzyszeniom, fundacjom, szkołom) i współpracującym z nimi przedsiębiorcom zgłoszenie projektów, które pozwolą zdobyć jeden ze stu grantów.

    Zespół Szkół i Przedszkola w Przyborowie wraz z lokalnym przedsiębiorcą – Firmą Handlowo Usługową MONIKA, którą reprezentuje sklep Groszek – zgłosili swój pomysł na inicjatywę społeczną. Koordynatorami przedsięwzięcia ze strony szkoły były panie: Bogusława Pudełek i Paulina Chrabąszcz. Inicjatywa „Tablica interaktywna czyni cuda” przeszła pozytywnie merytoryczną weryfikację i wówczas rozpoczęło się,  trwające dwa miesiące, głosowanie. Dzięki promocji pomysłu oraz zaangażowaniu całej lokalnej społeczności – właścicieli i pracownic sklepu Groszek, mieszkańców Przyborowa, młodzieży, dzieci oraz nauczycieli i pracowników szkoły - głosowanie zakończyło się niebywałym sukcesem. Inicjatywa małej lokalnej społeczności Przyborowa zyskała 21 318 głosów, co dało 32 miejsce wśród przedsięwzięć z terenu całej Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że wszyscy, którzy głosowali na tę inicjatywę stali się HEROSAMI LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI.

    Warto przypomnieć, że celem całego przedsięwzięcia było pozyskanie środków (grant – 10.000 zł) na zakup laptopa i tablicy interaktywnej wraz z oprogramowaniem. Wszystkie podjęte działania: Miesiąc Niepodległości, Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń i Piknik Rodzinny oraz koncert „Z pieśnią na ustach dla Niepodległej” miały na celu wzbogacenie wiedzy uczniów dotyczącej doniosłych wydarzeń historycznych oraz propagowanie wartości patriotycznych. Jednak nadrzędnym celem była integracja ze środowiskiem lokalnym, gdyż pozyskane pomoce dydaktyczne i sprzęt komputerowy będą długo służyły społeczności szkolnej – uczniom i nauczycielom – ale także mieszkańcom Przyborowa. Dzięki nim zajęcia staną się przecież atrakcyjniejsze a szkoła nowocześniejsza.

    Koncert „Z pieśnią na ustach dla Niepodległej” był więc zwieńczeniem kilkumiesięcznej współpracy mieszkańców Przyborowa, pracowników sklepu i szkoły. Dał też możliwość wspólnego świętowania całej społeczności lokalnej. Na koncercie pojawili się zaproszeni goście – Zastępca Wójta Gminy Borzęcin Tadeusz Żurek,  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania, sołtys Przyborowa Stanisław Latocha, właściciele sklepu Monika i Rafał Wójs, pracownice sklepu Groszek, emerytowani nauczyciele, mieszkańcy Przyborowa, dzieci i młodzież szkolna oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Zainteresowanie koncertem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, a szkolna hala ledwo pomieściła przybyłych na uroczystość. Koncert rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz przemówienia Pana Dyrektora Jana Kowala, który przypomniał cel naszej inicjatywy oraz gorąco podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację całego przedsięwzięcia na wszystkich jego etapach.

    Zgodnie z założeniami podczas koncertu swoje talenty zaprezentowały wszystkie klasy naszej szkoły. Uczniowie wykonali w sumie 12 piosenek patriotycznych i legionowych, które niegdyś śpiewano w polskich domach i które towarzyszyły polskiemu narodowi podczas ważnych wydarzeń historycznych. Zaprezentowane utwory oddały pełną gamę nastrojów duszy żołnierskiej. Były to radość Pierwszej Kadrowej, ale i smutek za Jasieńkiem, co w wojence padł, werwa i humor ułanów malowanych dzieci, ale i zaduma nad wojenką – cudną panią. Poszczególne klasy zaprezentowały pieśni zgodnie z chronologią ich powstawania. Uczniowie zaśpiewali utwory nobilitowane do rangi pieśni narodowych, ale także teksty lżejsze i popularne, które oddawały folklor, dawny obyczaj i były wzruszającym świadectwem swoich czasów. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta została opowieść o naszej Ojczyźnie. Dzięki niej przywołaliśmy w naszej pamięci wszystkich bohaterów narodowych: tych znanych z imienia i nazwiska i tych, których imion nie znamy. Konferansjerzy – Julia, Martyna, Paweł i Patryk - skrupulatnie przypominali historię powstawania pieśni i piosenek oraz ciekawostki z nimi związane. Podczas koncertu zaprezentowali się również laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego „Nasza Ojczyzna wierszem pisana”. Wspaniałą atrakcją były też tańce ludowe i nowoczesne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Polonez, walc, krakowiak oraz układ artystyczny również wpisywały się w charakter całej uroczystości. Piękne stroje, muzyka i starannie przygotowane układy choreograficzne były niewątpliwie ozdobą tego wzruszającego koncertu.

    Na koniec wszyscy uczniowie naszej szkoły (blisko 200 osób) wyszli na scenę i rozbrzmiały z serc płynące słowa pieśni „Żeby Polska była Polską”. Po całej hali niósł się gromki śpiew, który niejednego słuchacza chwycił za serce. Wspólny śpiew młodych i starszych Polaków to dowód, że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi wszystkich szlachetnych serc, które spotkały się na tym niezwykłym koncercie.

    Tak wspaniały koncert udało się przygotować dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży, ich rodzicom oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Każda z tych osób dołożyła swoją cegiełkę i udało się wspólnie zbudować coś wielkiego, wspaniałego, co na długo wpisze się w pamięć mieszkańców Przyborowa. Zorganizowanie i przeprowadzenie koncertu oraz uzyskanie grantów było możliwe dzięki współpracy, która buduje relacje i sprawia, że możliwe są pozytywne zmiany na miarą małej ojczyzny – społeczności lokalnej.

    Paulina Chrabąszcz

     

  • Wielka Liga Czytelników
    19.03.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wielka Liga Czytelników.

  • Wielka Liga Czytelników

    "WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”  W  ZESPOLE SZKÓŁ W PRZYBOROWIE

     

          Po raz trzeci szkoła wzięła   udział w największym czytelniczym wydarzeniu – Konkursie Wielkiej Ligi Czytelników. Jest to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I - IV oraz V –VIII.

    W tym roku wzięło w nim udział 17274 uczestników ze szkół podstawowych z całej Polski. Jego głównym celem jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury. Ponadto jest to promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,   rozpowszechnianie i odświeżanie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej oraz promowanie postawy zdrowej rywalizacji  i współpracy w grupie. Konkurs organizowany w naszej  szkolnej bibliotece, już od trzech lat, jest świetną okazją do wspaniałej zabawy z dzieckiem, do wspólnego spędzania czasu i daje okazję do rozmów na wiele ważnych tematów, do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Jest pięknym sposobem na spędzenie długich jesiennych i zimowych wieczorów.  Konkurs przebiega w czterech etapach:

    1. pierwszy – szkolno-biblioteczny: indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych i test kwalifikacyjny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;                                                                                                                           
    2. drugi – powiatowy: test drużynowy;
    3. trzeci – półfinały wojewódzkie: test drużynowy;
    4. czwarty – finał ogólnopolski: test drużynowy.

           Etap pierwszy w naszej szkole rozpoczął się 6 listopada i prowadzony był przez koordynatora Małgorzatę Bolek. Do udziału w konkursie zgłosiło się 45 uczniów – 30 z klas  I – IV, 15 z klas V – VIII. Uczniowie wypożyczali w bibliotece szkolnej książki z listy konkursowej przygotowanej przez Organizatora  i odbierali do nich pytania. Testy ( zawierały nie tylko pytania dotyczące książek, ale też pytania interdyscyplinarne: tj. matematyczne, przyrodnicze, historyczne, kształtujące umiejętność korzystania ze słowników języka polskiego, polsko-angielskiego) rozwiązywali w domu, podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddawali do biblioteki szkolnej, gdzie były ocenione przez bibliotekarza.  Do poprawy testów służył przygotowany klucz.  25 uczniów (kl. I - Chamielec Michalina, Chyćko Patrycja, Gemza Maja, Góra Zuzanna, Jarosiński Karol, Szlachta Milena, Wolsza Oliwia, kl. II -  Bryła Kamil, Dadaj Amelia, Dobrzańska Wiktoria, Misina Dawid, Młynarczyk Maksymilian, Skrężyna Wiktoria, Żurek Ewa, kl. III - Kociołek Jakub, Mika Miłosz,  kl. IV - Chamielec Zuzanna, Styrna Aleksandra, Sulma Emilia, Rosa Nicolo’, kl. Va - Nowak Juli, Sulma Julia, Żurek Bartłomiej, kl. Vb – Bolek Otylia, kl. VII – Bolek Bartosz), którym udało się zdobyć 6 sprawności czytelniczych, wzięło udział  w teście kwalifikacyjnym do etapu powiatowego, który odbył się 29 stycznia w bibliotece szkolnej. Uczniowie klas 1- 4 pisali test do książki „Cukierku ty łobuzie”, zaś uczniowie klas 5-8 do „Hobbita”.                                                                                                            Laureatami konkursu i za razem przedstawicielami naszej Szkoły na etapie powiatowym zostali:

    Klasy I-IV                                                                                                                                                                                Karol Jarosiński kl. I                                                                                                                                                             Ewa Żurekkl.II                                                                                                                                                                      Wiktoria Skrężyna kl. II

    Klasy V-VIII                                                                                                                                                                            Julia Nowak kl. Va                                                                                                                                                                Julia Sulma kl. Va

    Etap powiatowy odbył się  28 lutego 2019 r., w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku. Uczniowie klas 1-4 rozwiązywali test dotyczący treści książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, natomiast uczniowie klas 5-8 odpowiadali na pytania dotyczące treści książki „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”.
          Drużyna z klas młodszych  zdobyła IV miejsce w powiecie brzeski natomiast  drużyna               z klas starszych zdobyła miejsce II w powiecie.

    Małgorzata Bolek

     

  • Sukcesy naszych przedszkolaków.

     
    Cieszymy się z sukcesu naszego przedszkolaka Natalii Bryły z gr I , która zdobyła  I miejsce w VIII ogólnopolskim konkursie plastycznym „Anioły Bożego Narodzenia. Anioły stróże- małe i duże” organizowanym przez Samorządowe Przedszkole w Bielsku.

    Celem konkursu było:
    -kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia;
    -pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
    -rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej i kreatywności dziecka
    - budzenie zainteresowania różnorodnością technik plastycznych.
    - stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych

    Konkurs plastyczny w którego laureatką został Natalia przebiegał w dwóch etapach. Pierwszym etapem konkursu był etap wewnątrzprzedszkolny na który wpłynęło 26 prac, a jego organizatorkami były Małgorzata Jarosz i Paulina Żurek.
    Członkowie komisji konkursowej jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie prace były na wysokim poziomie, zachwycały kolorystyką, różnorodnością technik i pomysłowością.
    Prace które zdobyły I miejsce w naszym przedszkolu zostały wysłane do Bielska na ogólnopolski konkurs plastyczny „Anioły Bożego Narodzenia”, którego laureatką została Natalia.
    Wręczenie nagród zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu odbyło się 26 lutego 2019r
    Lista nagrodzonych w konkursie:
    I miejsce:
    Natalia Bryła
    Aleksandra Siemińska
    Jan Wolnik
    Jan Gibuła
    Bartłomiej Żurek

    II miejsce:
    Magdalena Styrna
    Magdalena Lambert
    Eliza Bolek

    III miejsce:
    Agata Wyder
    Bartosz Pasierb
    Kamil Stós
    Emilia Wąs
    Karol Ruszaj
    Julia Szlachta

    IV miejsce:
    Dawid Tomasik
    Magdalena Oleszczuk
    Filip Meus
    Maja Kossoń
    Eliza Dąbroś
    Michalina Paździora
    Piotr Wyder
    Dominik Cisak
    Julia Przybyło
    Gratulujemy Natalii oraz wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

    P.Żurek
                                                                                                                                        

     

  • pasowanie na czytelnika
    19.02.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii pasowanie na czytelnika.

  • PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W PRZYBOROWIE

    W piątek 8 lutego 2019 roku uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Na pierwsze spotkanie dzieci z biblioteka szkolną przyprowadziła wychowawczyni Krystyna Żurek. Zaproszonym gościem była pani wicedyrektor Bogumiła Pudełek, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.  Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

             Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały przedstawienie pt. „W krainie bajek” przygotowane przez uczniów klasy IV, Va i VB. Uczniowie odpowiednio ucharakteryzowani i poprzebierani wcielili się w różne postacie bajkowe. Królowa Książka (Dagmara Sorota), Śnieżka (Milena Kornaś), Czerwony Kapturek  (Zuzanna Chamielec), Calineczka (Aleksandra Styrna), Sierotka Marysia (Emilia Sulma), Baj (Bartłomiej Żurek), Koszałek-Opałek (Norbert Borowiec). Doskonale krasnoludków zagrali chłopcy  z kl. IV ( Szymon Gazduła, Dawid Sobol, Nicolo Rosa). Pierwszoklasiści dowiedzieli się również jak należy dbać   o książki, zapoznali się  z regulaminem i księgozbiorem biblioteki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika . Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Aktu pasowania dokonała pani wicedyrektor. Wszyscy otrzymali zakładkę do książki, oraz pamiątkowe dyplomy pasowania na czytelnika.

            I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

    Oto nasi nowi czytelnicy:

    1. Buczak Lena
    2. Chamielec Michalina
    3. Chyćko Patrycja
    4. Czernek Kamil
    5. Dadej Kacper
    6. Drabik Stanisław
    7. Gemza Maja
    8. Góra Zuzanna
    9. Jarosiński Karol
    10. Kołodziej Gabriel
    11. Nowak Aleksandra
    12. Palej Amelia
    13. Pielińska Anna
    14. Przesławska Nikola
    15. Reczek Milena
    16. Stós Kacper
    17. Szlachta Milena
    18. Urbaś Maja
    19. Wolsza Oliwia
    20. Żaba Dawid
    21. Żurek Zuzanna

                        

     

                                                                                      M. Bolek

  • Ważna informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

    Informacja w sprawie nieodpłatnego dożywiania dzieci  w szkołach i przedszkolach w okresie od 1 stycznia 2019r. do 30 czerwca 2019 r.

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  w Borzęcinie informuje, że rodzice                     i opiekunowie, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom bezpłatne posiłki w szkołach                  i przedszkolach w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. mogą zgłaszać się         z wnioskiem o tę formę pomocy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzęcinie od poniedziałku do piątku w godzinach  od 7.30 do 15.30.

    Pomoc w formie posiłku będzie przyznawana nieodpłatnie na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o pomocy społecznej oraz na podstawie Uchwały Nr III/11/2018 RADY GMINY BORZĘCIN z dnia 5 grudnia 2018r. w sprawie określenia zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023.  Zgodnie z uchwałą pomoc w formie dożywiania dzieci  w szkołach i przedszkolach może być przyznana bezpłatnie, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza  150% kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ustawy o pomocy społecznej, czyli 792,00 zł na jedną osobę w rodzinie.

                Po złożeniu wniosku  przez osobę zainteresowaną  wraz z wymaganą dokumentacją do tut. Ośrodka, pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzęcinie przeprowadzi w miejscu zamieszkania rodzinny wywiad środowiskowy w celu wydania  decyzji administracyjnej w sprawie dożywiania. Do wniosku należy dołączyć następujące  dokumenty potwierdzające sytuację osobistą, rodzinną i majątkową osoby i rodziny, określone w art. 107. ust.5b,5c,5d ustawy o pomocy społecznej a w szczególności:  

    1) dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto rodziny za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (zaświadczenie od pracodawcy lub oświadczenie, dowód otrzymania  renty, emerytury, decyzję właściwego organu w sprawie renty, emerytury, zaświadczenie o wysokości pobieranego zasiłku dla bezrobotnych itp.),

    2) aktualne zaświadczenie lub  oświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego wyrażone w hektarach przeliczeniowych,

    3) w przypadku opłacania składki KRUS - dokument potwierdzający opłacanie składki (za ostatni kwartał);  wypłatę chorobowego z KRUS lub ZUS,

    4) w przypadku występowania w rodzinie długotrwałej choroby- aktualne zaświadczenia od lekarza, w przypadku niepełnosprawności – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

    5) zaświadczenia lub oświadczenia o kontynuowaniu nauki w gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej, szkole ponadpodstawowej lub w szkole wyższej,

    6) oświadczenia o stanie majątkowym.

    Na podstawie zawartej umowy pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Gminą Borzęcin koszt posiłków jest dofinansowywany ze środków otrzymanych od Wojewody.

    Bliższych informacji w sprawie dożywiania udzielają pracownicy socjalni GOPS w Borzęcinie pod  nr tel.: 14 6846075.

  • dzien życzliwości
    28.11.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii dzien życzliwości.

  • Dzień życzliwości i pozdrowień                                                                                                   w Zespole Szkół w Przyborowie... i nie tylko!

     

    W obecności osób dobrych i życzliwych,                                                                                                                     wszystko staje się lepsze

     

            21 listopada obchodziliśmy  w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.  W pogoni za codziennymi, zwykłymi sprawami, zdarza nam się zapomnieć, jak wielką moc ma jeden uśmiech, jedno dobre słowo, zwykły ludzki gest. Warto zatrzymać się na moment    i „wypuścić” w świat pozytywną energię. Ona do nas wróci ze zdwojoną siłą – to pewne…
     

    Dzień ten był wyjątkowy,  pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje. Na dobry początek każdy uczeń i pracownik szkoły otrzymał „uśmiechniętą buźkę”, którą można było przypiąć do ubrania. 

    Później odbył się apel, podczas którego członkowie Klubu Miłośników Biblioteki  zaprezentowali montaż słowno- muzyczny pt. „Uśmiechnij się  i bądź życzliwy”.  Na korytarzach umieszczono hasła dotyczące  życzliwości, szacunku, przyjaźni, miłości, szczerości. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia  uczniowie i  nauczyciele byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru. Na ścianie obok biblioteki zawisły kolorowe karteczki z życzliwymi hasłami, słowami i pozdrowieniami. Każdy mógł podejść zabrać  karteczkę i wręczyć wybranej osobie.

            W związku z tym dniem zorganizowano PLEBISCYT NA NAJBARDZIEJ ŻYCZLIWEGO UCZNIA I PRACOWNIKA SZKOŁY. Podczas apelu Kapituła Orderu Życzliwości przedstawiła laureatów plebiscytu, który odbył się w dniach od 16 – 20 listopada  nadając im Tytuł Najbardziej Życzliwego i wręczyła każdemu Order Życzliwości.

    Głosami uczniów naszej szkoły najżyczliwszymi pracownikami zostali wybrani pan Mariusz Madej ( katecheta), pani Marta Kociołek (nauczyciel języka angielskiego) oraz pani Grażyna Czosnek  (woźna ).                                                                                                                                    A oto lista najżyczliwszych uczniów: Patryk Drabik (kl. III Gim.), Natalia Borowiec ( kl. III Gim.), Paulina Tomasik (kl. VIII), Julita Potępa (kl. VI), Bartłomiej Żurek (kl. V a), Zuzanna Chamielec (kl. IV) i Dawid Żaba (kl. I ).

    Mamy nadzieję, że udało się poprzez podjęte działania zachęcić całą społeczność szkolną do bycia życzliwym dla innych nie tylko od święta, ale i w życiu codziennym.

     

                                                                                          Koordynator akcji M. Bolek

  • My też kochamy Polskę
    28.11.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii My też kochamy Polskę.


  • „ ….My też kochamy Polskę…..”. Takie słowa padły  w naszym przedszkolu, podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę . Słowa te wypowiedziały oczywiście przedszkolaki z grupy „Smerfy”. Obchody tej, tak ważnej dla każdego Polaka rocznicy, rozpoczęły się już wcześniej. 8 listopada odbyliśmy patriotyczny spacer po Przyborowie z chorągiewkami w barwach narodowych, śpiewem piosenek, recytacją wierszy o Ojczyźnie. Natomiast 9 listopada , „starszaki”  wystąpiły z programem patriotycznym wypełnionym wierszami, piosenkami, tańcem. Przybyłych rodziców powitał dyrektor, a w imieniu dzieci-  Milenka. Następnie rozległa się piosenka: „ Płynie Wisła, płynie” z układem tanecznym.  Nie zabrakło też wierszy patriotycznych tj. „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, „ Co to jest Polska?”Czesława  Janczarskiego, „Znak” M. Łaszczuk i innych. Przedszkolaki( Laura, Ola, Hubert i Dawid) wykonały również taniec z flagami przy piosence pt.  „Jestem Polką i Polakiem”. Podniosłym akcentem naszej  uroczystości było gromkie odśpiewanie przez przedszkolaków i zaproszonych gości  hymnu Polski. Występ zakończyliśmy wierszem pt. „11 listopada” oraz rozdaniem okazjonalnych folderów dla rodziców. Goście nagrodzili przedszkolaków  gromkimi brawami.

    A wystąpili: Bant Kacper ,Borowiec Jonasz, Chwałek Sebastian, Fiksak Karol, Korda Laura, Kossoń Maja, Król Hubert, Meus Filip, Oleszczuk Magdalena, Pasierb Bartosz, Potaczek Lena, Rosa Vittoria, Ruszaj Karol, Siemińska Aleksandra, Styrna Magdalena, Szlachta Korneliusz, Tomasik Dawid, Wyder Agata, Zając Aleksandra, Zdechlik Milena, Żurek Bartłomiej.

    Bardzo dziękuję rodzicom za przybycie a Paniom z Rady Rodziców za zakup kotylionów w barwach narodowych.

     

                                                                                                                            Małgorzata Jarosz

  • SZKOLNE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

    W ramach szkolnego projektu edukacyjnego „ Nasza Niepodległa” w Zespole Szkół i Przedszkola                                        w Przyborowie30 października 2018 roku w godzinach od 9.00 do 11.00 odbyło  się                                           SZKOLNE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE .

    Rok 2018 ogłoszono rokiem niepodległości, dlatego i nasze wydarzenie było związane z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, a treść dyktand poruszała tematykę niepodległościową  o czym informowały ich tytuły: „ Symbole narodowe” i „ Po polsku o historii”. Dyktando zostało przeprowadzone  w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza grupa- uczniowie klas IV, V - zmagała się z tekstem „ Symbole narodowe”. Grupa  druga to uczniowie klasy VI, VII, VIII i III gimnazjum. Pisali dyktando pt.: „ Po polsku o historii”.
    Wyniki konkursu:

     I grupa

    1. Bartłomiej Żurek  kl. V a – I miejsce

    2. Julia Sulma kl. V a – II miejsce

        Patrycja Bielec kl. V b – II miejsce

    3. Katarzyna Paździora kl. V a – III miejsce

    II grupa

    1. Nikodem Ciuruś kl. III G – I miejsce

    2. Paweł Romuzga kl. III G – II miejsce

    3. Emilia Siudut kl. VIII – III miejsce

                

    Serdecznie gratulujemy!

     

  • Pamięc poległym..
    06.11.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pamięc poległym...

  • Pamięć poległym...

    31.10.2018

    Po wielu latach zapomnienia i niszczenia cmentarze wojenne  doczekały się w ostatnich latach remontów i dziś prezentują się znakomicie. Dotyczy to także cmentarza wojennego nr 272 w Przyborowie, który od 11 kwietnia 2014 roku decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie wpisany jest do rejestru zabytków. Co roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli porządkują groby, składają kwiaty i zapalają znicze na grobach żołnierskich. Na cmentarzu pochowanych jest 103 żołnierzy austro-węgierskich i 27 żołnierzy rosyjskich. Pomnikiem centralnym jest wysoki betonowy krzyż z umieszczoną pod nim tablicą z inskrypcją w języku niemieckim :

    + 1914-1915
    SOLDATENTOD
    IST HEILIG UND BRICHT
    DES HASSENS GEBOT.
    FREUND UND FEIND, VON
    WUNDEN VERSÄHRT
    SIND DER GLEICHEN
    LIEBE UND EHRE WERT.

     

    Żołnierska śmierć jest święta i łamie wszelki nakaz nienawiści. Przyjaciel czy wróg, niech nikt nie pamięta jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

     

  • ABY NIEPODLEGŁA TRWAŁA I TRWAŁA…” NIEPODLEGŁOŚCIOWY MARSZ I PIKNIK RODZINNY

     

                    W ramach projektu edukacyjnego „Miesiąc Niepodległości” 11 października 2018 roku w Zespole Szkół i Przedszkola im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego został zorganizowany Niepodległościowy Marsz i Piknik Rodzinny.

                Uroczystość rozpoczęła się na terenie szkoły o godz. 9.00. Wówczas to funkcjonariusze Powiatowej Policji z Brzeska przeprowadzili prelekcję „Bądź bezpieczny na drodze”. Uczniowie klas 4-8 oraz III gimnazjum z uwagą wysłuchali wytycznych dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Pani st. asp. Ewelina Buda zwróciła również uwagę na zagrożenia występujące w sieci i niebezpieczeństwa związane z dopalaczami.

                W szkolnych uroczystościach wzięli również udział Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz Zastępca Wójta Tadeusz Żurek. Po krótkich przemówieniach zaproszeni goście, uczniowie oraz nauczyciele wyszli na dziedziniec szkoły, gdzie odśpiewano hymn Polski. Następnie rozpoczęły się zmagania uczniów klas IV, Va, Vb. Nad całością rozgrywek czuwał p. Mariusz Madej. Najmłodsi uczestnicy musieli wykazać się sprytem i szybkością podczas układania godła Polski oraz znajomością treści hymnu państwowego. Wygrana drużyna z kl. Va, niosąc flagę biało – czerwoną, z dumą powiodła wszystkich uczestników marszu w stronę kościoła parafialnego. Podczas przemarszu towarzyszyły im wozy policyjne z Komendy w Brzesku i Szczurowej.

    Na parkingu przy kościele klasy VI i VII wzięły udział w zawodach przygotowanych dla nich przez p. Martę Kociołek. Drużyny musiały wykazać się podczas zadań sprawnością i wiadomościami z zakresu historii i geografii oraz poskładać podzieloną Polskę. Drugie zadanie okazało się być niezwykle trudne i to jego wynik zaważył na wygranej kl. VII, która poprowadziła uczniów i nauczycieli do kolejnego etapu zabawy. Tym razem konkurowały najstarsze klasy szkoły w Przyborowie. Zawody dla nich przygotował i nad całością czuwał p. Bogdan Biliński. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną, znajomością pieśni patriotycznych oraz rozwikłać przygotowane rebusy. Zmagania wygrała klasa III gimnazjum, której drużyna poprowadziła Niepodległościowy Marsz w stronę Centrum Sportowo – Rekreacyjnego w Przyborowie.

    Podczas całego przemarszu uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne, machali biało – czerwonymi chorągiewkami oraz rozdawali ulotki. Foldery, przygotowane przez nich, miały przypomnieć mieszkańcom Przyborowa, aby 11 listopada – w dzień 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości – wywiesić flagę, która jest symbolem i wyrazem patriotyzmu. Podczas przejścia uczniów i nauczycieli bardzo pomocni okazali się funkcjonariusze policji, którzy czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników Niepodległościowego Marszu.

                Po przybyciu na stadion uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami zasiedli na trybunach, aby gorąco dopingować najmłodszym. Pod czujnym okiem p. Piotra Pawełka odbyły się zawody dla dzieci z klas 1-3 oraz ich rodziców, a nawet dziadków. Wszyscy mężnie dawali sobie radę z trudnymi i niezwykle wymagającymi konkurencjami. Na koniec, wśród oklasków, wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe medale i dyplomy.

    Po sportowych zmaganiach uczniowie wzięli udział w pikniku, który przygotowali dla nich rodzice. Smaczna kiełbaska, ciasto i chłodne napoje sprawiły, że zmęczone już dzieci i młodzież na nowo odzyskały siły. Po zakończonym pikniku uczniowie wraz z nauczycielami wrócili do szkoły.

    Koordynatorkami całego projektu edukacyjnego „Miesiąc Niepodległości” oraz Niepodległościowego Marszu i Pikniku Rodzinnego były panie Bogusława Pudełek i Paulina Chrabąszcz.

     

                Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli uczcić z nami 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

     

  • „ABY NIEPODLEGŁA TRWAŁA I TRWAŁA…” NIEPODLEGŁOŚCIOWY PIKNIK RODZINNY

    W dniu 11 października 2018 r. o godz. 9:30 w naszej szkole w ramach szkolnego projektu edukacyjnego - " Nasza Niepodległa" będziemy realizować kolejne zadanie dla uczczenia doniosłej rocznicy 100- lecia niepodległości Polski. Zaplanowane działania mają na celu również wzbogacenie wiedzy uczniów o tym historycznym wydarzeniu, propagowanie wartości patriotycznych oraz integrację ze środowiskiem lokalnym.

    Przebieg uroczystości :

    • „Bądź bezpieczny na drodze” – prelekcja funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego KPP  w Brzesku dotycząca zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
    • Wspólne przejście uczniów i nauczycieli w asyście policjantów na boisko sportowe.
    • I przystanek – szkoła – rywalizacja kl. IV-V
    • II przystanek – kościółrywalizacja kl. VI-VII
    • III przystanek – skleprywalizacja kl. VIII i IIIG
    • Klasy IV-VIII i III G zajmują miejsca na trybunach i kibicują młodszym kolegom oraz ich rodzicom.
    • Mini sztafeta wokół boiska sportowego – zmagania sportowe dzieci i rodziców.
    • Wręczenie medali i dyplomów.
    • Wspólne grillowanie i rodzinny piknik. 

     

     

  • Nowy rok szkolny 2018/19

     

    Wracamy po wakacjach do szkoły. Pierwszy dzień w szkole nie był łatwym dniem. W końcu wracamy po długich wakacjach, w czasie których przywykliśmy do błogiego lenistwa, późnego wstawania, braku obowiązków. Każdego roku, na początku września, musimy znowu przywyknąć do szkolnych obowiązków. Mamy nadzieje, ze nowy rok szkolny 2018/19 będzie dla wszystkich bardzo pomyślny. Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2018/2019 życzymy wszystkim Uczniom – a w szczególności tym, którzy rozpoczynają przygodę z nauką – wiele radości z rozwoju własnych zainteresowań oraz uzdolnień. Niech szkoła będzie dla Was miejscem bezpiecznym, przyjaznym i fascynującym, a zdobyta wiedza i umiejętności będą Wam przydatne i umożliwią osiąganie życiowych sukcesów.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Wpisz tutaj nazwę szkoły
    Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przyborowie
    Przyborów 192
    32-823 Szczepanów
  • (014)68 47044

Galeria zdjęć