Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”.
„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”
Ogólnopolska akcja czytelnicza w Zespole Szkół i Przedszkola w Przyborowie
W dniu 8 czerwca 2018 roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję promującą ideę czytania książek „ JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM” zorganizowaną przez miesięcznik „Biblioteka w szkole”.
Organizatorom akcji zależało na tym, by w tym samym czasie w całej Polsce, jak najwięcej młodych czytelników uczestniczyło we wspólnym czytaniu książek. W ten niekonwencjonalny sposób chcieliśmy, jako biblioteka szkolna zainicjować modę na czytanie, pokazać nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników oraz dobra zabawa. Takie działanie było również promocją biblioteki szkolnej, jej zbiorów oraz zachętą do wypożyczania ciekawych książek.
W tym szczególnym dniu przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, pracownicy ZS, rodzice oraz zaproszeni goście spotkali się na hali sportowej ze swoimi ulubionymi książkami pochodzącymi ze zbiorów domowych lub wypożyczonymi z biblioteki szkolnej, by czytać. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęliśmy ciche piętnastominutowe czytanie przyniesionych książek.
W przedsięwzięciu wzięło udział 257 osób.
Dla zwrócenia uwagi i zaakcentowania wagi przedsięwzięcia uczniowie przebrali się w stroje ulubionych bohaterów, mieli także przygotowane transparenty promujące czytanie.
Czytaniu towarzyszyły działania takie jak:
• Wystąpienie pani Alicji Koźmińskiej kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku na temat – „Wychowanie przez czytanie”
• Przedstawienie pt.: „Książka przed sądem”
• Kolorowy „orszak czytelniczy”. Przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele i rodzice przemaszerowali z niesionymi hasłami (“Jak nie czytam jak czytam”, “Czytać książki każdy może”, “Czytanie zbliża”, “Czytaj razem z nami”, „Lek na głowę jest w aptece, a na nudę w bibliotece”, „Raz, dwa, trzy, czytaj i Ty!”) główną ulicą naszej miejscowości zachęcając przyborowian do włączenia się w akcję i przede wszystkim częstszego kontaktu z literaturą.
Całe zdarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach, a sprawozdanie z jego przebiegu wysłane do organizatorów ogólnopolskiej akcji.
To był wspaniały i niezapomniany dzień w szkole.
Mamy nadzieję, że nasz udział w akcji przyczyni się do pobicia rekordu.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Radłowie oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych biuro
w Krasnymstawie: ul. Podwale 6/107, 22-300 Krasnystaw organizuje kolonię letnią dla dzieci
i młodzieży w wieku do 16 roku życia – urodzonych po 1 stycznia 2002 r., których co najmniej jedno z rodziców /prawnych opiekunów jest ubezpieczone w pełnym zakresie w KRUS (jednocześnie na ubezpieczenie emerytalno – rentowe oraz wypadkowe, chorobowe
i macierzyńskie) lub pobiera rentę bądź emeryturę z KRUS.
Miejsce wypoczynku:
Ośrodek „Polar” przy ul. Wczasowa 5, 82-103 Stegna
Termin: 04.07 – 14.07.2018 r.
Dopłata do kolonii letnich od rodziców wynosi 550,00 zł.
Inf._na_strone.odt- kolonia
INSPEKTOR OCHRONY DANYCH: Artur Kuchno
E-MAIL: iodo.oswiata@gmail.com
KLAUZULA_INFORMACYJNA_RODO_STRONA_INTERNETOWA_TABLICA_OGLOSZEN.odt
Przedstawienie „Słowik”
W Zespole Szkół w Przyborowie
Nie od dziś wiadomo, że bardzo dobrym sposobem na popularyzację książek i czytelnictwa są przedstawienia. W ramach działalności koła czytelniczego przygotowujemy różne inscenizacje oraz przedstawienia, które prezentowane są w czasie imprez bibliotecznych. W tym roku szkolnym przygotowaliśmy spektakl pt. „Słowik”. To jedna z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena mówiąca o wielkiej potrzebie miłości, która potrafi być cenniejsza od najdroższych skarbów i zwyciężyć nawet samą śmierć. Tak się dzieje gdy do wielkiego cesarza Chin przychodzi Śmierć, to właśnie śpiew nie złotego nakręcanego ptaka ale prawdziwego słowika pokonuje ją i uzdrawia chorego władcę. Rzeczywiste piękno kryje się w duszy, nie w zewnętrznej powłoce a życie bez miłości jest ciężką chorobą. Najważniejsza jest wolność i radość życia.
Spektakl odbył się 22 marca 2018 roku, obejrzały go dzieci z przedszkola, uczniowie klasy pierwszej, którzy w tym dniu zostali przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki ( Barnaś Amelia, Bolek Maksymilian, Bryła Kamil, Dadej Amelia, Dobrzańska Wiktoria, Gazduła Piotr, Klich Wojciech, Mika Marcel, Mika Martyna, Misina Dawid, Młynarczyk Maksymilian, Sprężyna Wiktoria, Żurek Ewa ) oraz klasy II, III i IV. Za przyczyną gry aktorów, dekoracji oraz charakterystycznego dla Wschodu świata dźwięków przenieśliśmy się do pałacu cesarza Chin.
W przedstawienie zaangażowały się nie tylko dzieci, ale również ich rodzice, którzy przygotowali rekwizyty oraz piękne stroje dzięki, którym ich pociechy wyglądały jak prawdziwi chińscy aktorzy. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami.
Obsada aktorska:
Narrator -Paździora Katarzyna
Cesarz - Żurek Bartłomiej
Słowik - Bolek Otylia
Marszałek -Borowiec Norbert
Ogrodnik -Gałek Maria
Dama dworu - Żurek Aleksandra
Dworzanie - Kotowicz Anna, Maslak Amelia
Matka - Piwowarczyk Liwia
Córka - Kuczaik Karina
Ojciec - Nowak Julia
Poeta - Sorota Dagmara
Rybak - Sulma Julia
Pomywaczka - Bgajska Zuzanna
Posłaniec - Gałek Maria
Mędrcy- Bryła Sandra, Piotrowska Natalia
Muzyk - Bielec Patrycja
Zegarmistrz- Nowak Julia
Lekarz - Pielińska Julia
Małgorzata Bolek
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie w ramach projektu socjalnego współfinansowanego ze środków Wojewody Małopolskiego pod nazwą -"Dogoterapia szansą kształcenia umiejętności społecznych dzieci niepełnosprawnych" oferuje specjalistyczne zajęcia z dogoterapii oraz warsztaty terapii zajęciowej, które skierowane są do dzieci w wieku szkolnym z terenu Gminy Borzęcin, z krótką koncentracją uwagi, niską grafomotoryką, słabą kordynacją czy motoryką, nie radzacych sobie z emocjami, posiadających niską motywację do podejmowania działan lub nauki, a kochających zwierzeta.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty plastyczne w przedszkolu.
„WIELKANOC - TUŻ, TUŻ……”
Pod takim właśnie hasłem przebiegło spotkanie rodziców i dzieci w naszym przedszkolu, dnia 14 marca 2018r.Miało ono charakter warsztatów plastycznych. Jako, że do Wielkanocy zostało ponad 2 tygodnie , trzeba było przywołać świąteczny nastrój. Z tym zadaniem poradziły sobie wspaniale dzieciaki, śpiewając piosenkę pt.” Pisanki”.
Jeszcze tylko garść informacji natury organizacyjnej i już można było przystąpić do pracy…. Każdy rodzic z dzieckiem wybrał sobie stanowisko pracy. Na stolikach pojawiło się mnóstwo przeróżnych materiałów. Zrobiło się kolorowo i świątecznie. Dzieci z wypiekami na buziach podawały, przypinały ozdoby, doklejały z plasteliny uszy, wąsiki, oczy tworząc pisankę zajączka wielkanocnego, wiązały gałązki, aby powstały palmy etc. A wszystko to, pod czujnym okiem rodzica. Trudno powiedzieć: czy rodzice pomagali dzieciom, czy dzieci rodzicom. Efekt tych działań był imponujący – powstały piękne pisanki i palmy wielkanocne. Można je było podziwiać na wystawie w hallu przedszkola. Następnie „ przedszkolne cudeńka” trafiły do GOK-u w Borzęcinie, aby wziąć udział w konkursie wielkanocnym.
Bardzo dziękujemy rodzicom, że tak licznie i chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie oraz za duże zaangażowanie. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!!! Trzeba dodać, że dyplomików i słodyczy było naprawdę dużo.
M. Jarosz
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rodzice czytają dzieciom.
W miesiącach listopad, grudzień w Przedszkolu w Przyborowie odbyły się spotkania z książką pt. “Rodzice czytają dzieciom”. Rodzice bardzo chętnie wzięli udział w przedsięwzięciu, zabierając dzieci w świat fantazji, czyniąc tą chwilę prawdziwie magiczną, przynoszącą dzieciom ogromną radość i pozostawiającą cudowne wspomnienia.
Dziękujemy bardzo rodzicom, którzy zaangażowali się w to piękne przedsięwzięcie. Za poświęcony czas, wspaniałe niespodzianki, które sprawiły dzieciom bardzo dużo radości.
E. Płaneta
Dziewięciu uczniów z klas IV – VI wzięło udział w konkursie profilaktycznym „Bezpieczna Sieć”, zorganizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Terapeutów Uzależnień, a realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, partnerem projektu była Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.
Konkurs polegał na napisaniu listu do młodszego przyjaciela, który dostał swój pierwszy telefon komórkowy/tablet/komputer z informacjami o tym, jak bezpiecznie z niego korzystać.
Głównymi celami konkursu była profilaktyka zagrożeń związanych z korzystaniem przez uczniów z Internetu za pośrednictwem komputera i urządzeń mobilnych oraz promowanie wartości kształtowania relacji z drugim człowiekiem w realnym życiu.
Na konkurs profilaktyczny "Bezpieczna sieć" wpłynęło 1344 prac z województwa małopolskiego tj.: kl. IV -571 prac, kl. V -381 prac, kl.VI -383 prace.
Nadesłane prace były oceniane przez Komisje Konkursową złożoną z psychologów, pedagogów, psychoterapeutów, specjalistów psychoterapii uzależnień i policjanta.
Uroczyste wręczenie nagród rzeczowych dla laureatów konkursu odbyło się dnia 19 grudnia 2017 roku w siedzibie organizatora.
Nagrodzone prace zostały zaprezentowane przez ich Autorów podczas wręczania nagród oraz opublikowane na stronie www.kstu.pl /Galeria.
Dwoje uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Przyborowie znalazło się wśród laureatów:
I miejsce Kociołek Arkadiusz – klasa VI - tablet 7”
III miejsce Lis Emilia – klasa V - czytnik e-book,
Marta Kowal
W grudniu 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyborowie realizując zadania Programu Wychowawczo-Profilaktycznego zorganizowano akcję charytatywną „Świąteczna Paczka”. Każda klasa wraz z wychowawcami przygotowała paczkę z trwałymi artykułami żywnościowymi i chemicznymi. W środę, 20 grudnia 2017 roku za pośrednictwem księdza proboszcza Antoniego Wolaka paczki zostały rozwiezione do rodzin w Przyborowie, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej . Nasi uczniowie oraz ich rodzice wykazali się ogromnym zaangażowaniem i hojnością.fwd_zdjecia.zip
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Magiczna noc w bibliotece..
MAGICZNA NOC W BIBLIOTECE ZS W PRZYBOROWIE
Z HARRYM POTTEREM
Nasze motto – „Na potęgę nauce, zabawom,
harcom i psikusom”
W dzisiejszej rzeczywistości wymagania czytelników rosną, w związku z tym zmienia się rola i funkcja biblioteki. musi ona stać się dla uczniów i nauczycieli miejscem atrakcyjnym, konkurencyjnym, przyciągającym. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom zorganizowaliśmy imprezę czytelniczą pod hasłem „Magiczna noc w bibliotece z Harrym Potterem”. Celem spotkania była popularyzacja literatury dziecięcej i młodzieżowej, promocja biblioteki, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, pogłębianie więzi uczniów ze szkołą, a także dobra i kulturalna zabawa.
W piątek 24 listopada 2017 roku w bibliotece już od rana trwały gorączkowe przygotowania, aby wszystko było zapięte na ostatni przysłowiowy guzik. Natomiast wieczorem z piątku na sobotę (24/25 listopada 2017 roku) członkowie koła czytelniczego zaopatrzeni w koce, śpiwory oraz dobry humor przybyli do szkoły. Tej nocy biblioteka stała się Hogwartem – szkołą magii i czarodziejstwa, uczestnicy – uczniami, a nauczyciele profesorami szkoły. Punktualnie o godzinie 18.00 otworzyły się drzwi Hogwartu. Oto, co się działo!
Po powitaniu, przeczytaniu listu z Hogwartu i zapoznaniu się z scenariuszem imprezy sformułowaliśmy i zawarliśmy kontrakt, który miał na celu zobowiązać wszystkich do bezpiecznego i kulturalnego zachowania się podczas wspólnej zabawy. Następnie odbyła się Ceremonia Przydziału do poszczególnych domów za pomocą Tiary. Każda wyczytana osoba siadała na krześle i po nałożeniu na głowę kapelusza – Tiary Przydziału losowała dom (Gryffindor, Hufflepuff, Slytherin). Po rozlokowaniu się w trzech dormitoriach rozpoczęła się całonocna zabawa pełna niespodzianek i niezapomnianych wrażeń. Przyszedł czas na rywalizację pomiędzy domami. Dzieci kolorowały swoje herby, wykonywały różdżki i miotły, tworzyły przepisy na eliksiry i sporządzały je. Odbył się również konkurs na najciekawsze przebranie.
Ponadto uczniowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach sportowych, które sprawiły im dużą radość. Głodni i spragnieni teleportowaliśmy się do gospody „Pod trzema miotłami”, gdzie zjedliśmy mugolską pizzę oraz własnoręcznie przygotowane kanapki. Na stołach rozłożone były również przeróżne łakocie: ciasta upieczone przez rodziców, ciastka, paluszki, chipsy oraz soki. Uczestnicy mogli wykazać się również wiedzą o przeżyciach Harry`ego i jego przyjaciół podczas przeprowadzonego quizu.
Największą atrakcją tej „magicznej nocy” było poszukiwanie po korytarzach opustoszałej szkoły, przy świetle latarek „kamienia filozoficznego”. Uczniowie kierowali się strzałkami, zatrzymując się w punktach kontrolnych, aby rozwiązać podane zadania logiczne i literackie oraz zdobyć kolejne elementy hasła doprowadzającego do kamienia.
Wszystkie zabawy, konkursy i zawody oprócz dobrego humoru i umiejętności rywalizacji wymagały od uczniów współpracy, pomysłowości i sprytu.
Po nocnej wyprawie nadszedł czas na wypoczynek i głośne czytanie fragmentów książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.
Uczniowie rozlokowali się ze swoimi śpiworami i materacami w bibliotece. Następnego dnia o 7.30 rano pobudka. Sen był krótki, ale wszyscy obudzili się wypoczęci. Po wspólnym śniadaniu, podsumowaniu spotkania wręczone zostały nagrody oraz Certyfikaty zaliczenia Magicznej nocy z Harrym Potterem. Na zakończenie były jeszcze wspólne rozmowy, żarty, zdjęcia i pakowanie się. O 9.00 przybyli rodzice i odebrali swoje pociechy.
Była to niezapomniana noc pełna wrażeń i z pewnością nie ostatnia.
„Marzycielska Poczta” w Zespole Szkół w Przyborowie.
„Sprawiaj innym radość. Zobaczysz wtedy, że radość cieszy.”
Friedrich Theodor Vischer
W ramach Tygodnia Pisania Listów uczniowie naszego Zespołu już po raz kolejny włączyli się do Ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”. Jest to wspaniała inicjatywa, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.
Na apelu bibliotecznym przypomnieliśmy zasady działania „Marzycielskiej Poczty” oraz rozwiesiliśmy w szkole plakaty. Podczas zajęć koła bibliotecznego oraz przerw zapoznaliśmy się z wieloma profilami chorych dzieci. Zastanawialiśmy się do kogo napisać? – wybór był bardzo trudny. W końcu wybraliśmy dziesięcioletnią Martynkę, jedenastoletnią Natalkę i czternastoletniego Szymona. Przeczytaliśmy bardzo uważnie ich profile, aby dowiedzieć się z jakimi chorobami muszą się zmagać, w jakim są wieku, czym się interesują.
Uczniowie z wielkim zapałem przygotowywali kolorowe laurki, ilustracje, pisali listy o swoich zainteresowaniach, ulubionych bajkach, książkach, sposobach spędzania wolnego czasu i o szkole. Listy i kartki zawierały również słowa otuchy. Wszystkie prace zostały spakowane do dużych kopert i wysłane tradycyjną pocztą.
Akcja była dla nas wszystkich lekcją dobroci, wrażliwości, pokory wobec życia i tolerancji dla innych. Mamy również nadzieję, że wysłane listy wywołają uśmiech na twarzach dzieci, których życie zdominowała choroba i dadzą im odrobinę radości.
M. Bolek
d dnia 1 września 2017r. odbywają się w naszej szkole zajęcia z doradztwa edukacyjno – zawodowego. W ramach Szkolnego Punktu Informacji i Kariery uczniowie uczestniczą w zajęciach warsztatowych, konsultacjach indywidualnych oraz pracują nad Indywidualnym Planem Działania.
Szkolny Punkt Informacji i Kariery jest realizowany w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II” i finansowany ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie uczęszczają na zajęcia zgodnie z harmonogramem spotkań zamieszczonym poniżej.
Harmonogram_SPInKi_-_Kopia(1).docx
Zajęcia Edukacji Włączającej na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami
„Niepełnosprawność, dla niektórych, to inny sposób poruszania się i mniejsza sprawność przy samodzielnej obsłudze. Ale czy to robi z nas osoby niepełnosprawne czy osoby z niepełnosprawnością? Mam nadzieję, że tak postawione pytanie pozwoli – tym, którzy jeszcze nie wiedzą do której grupy się plasować – odpowiedzieć sobie, co zrobić ze swoim życiem i czy nie warto może przeżyć je pełnią życia. A moi goście to robią!”
Marek Sołtys – prezes zarządu
Fundacji Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza
Zajęcia odbyły się w naszej szkole w dniu 8 września 2017 r. i miały na celu niwelowanie barier mentalnych między dziećmi sprawnymi a osobami z niepełnosprawnościami, budowanie wiedzy o różnorodności, uczenie kontaktu i pomocy. Nie były to zajęcia nudne ponieważ główną ich formą były aktywne warsztaty angażujące uczniów. Wykorzystane były także inne środki przekazu: rozmowa, dyskusja odgrywanie scenek, ćwiczenia z laską jako niewidomy, poruszanie się wózkiem po torze przeszkód, filmy i zdjęcia oraz pokaz na żywo pracy psów serwisowych. Psy takie są specjalnie szkolone. Ich tresura różni się w zależności od tego, jaką funkcję mają pełnić i komu będą pomagały w przyszłości. Warsztaty pozwoliły przybliżyć dzieciom i młodzieży problem niepełnosprawności. Pokazały, że niepełnosprawność to nie koniec życia ale odmienny stan spostrzegania czy poruszania się. Dzieci młodsze przekonały się o różnorodności społeczeństwa i poznały świat w którym druga osoba i pies serwisowy pomaga sprawnie funkcjonować człowiekowi niepełnosprawnemu. Dzieci starsze dowiedziały się czym różni się niepełnosprawność sensoryczna od intelektualnej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PRZEDSTAWIENIE „WIEDŹMA MULTIMEDIA”.