Czytać "każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej,
ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi..."
Nam po prostu chodzi o to, żeby w ogóle czytać!!!
27 lutego w naszej szkole odbyło się długo oczekiwane przedstawienie pt.„Wiedźma Multimedia” przygotowane przez uczniów należących do koła czytelniczego. Spektakl miał na celu zwrócenie uwagi uczniów na problem zanikającego czytelnictwa oraz wszechobecnej i ciągle rozwijającej się techniki multimedialnej. Adresatami przedstawienia byli uczniowie szkoły podstawowej szczególnie klasy pierwszej, którzy byli pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej oraz dzieci z przedszkola. W tym dniu naszą szkołę nawiedziły postacie z ulubionych bajek : Piraci, kapitan Sztorm, Baba Jaga z kotem i sową, oraz Jaś i Małgosia. Bohaterowie poczytnych bajek musieli stoczyć walkę z Wiedźmą Multimedią oraz z wirusami. Jak to w bajkach bywa wszystko skończyło się happy endem. Prace nad przedstawieniem trwały dwa miesiące, uczniowie wspólnie z rodzicami wykonali potrzebne rekwizyty, stroje oraz oprawę plastyczną. Aktorzy wspaniale prezentowali się w swoich kostiumach, a ich gra przyciągnęła uwagę widzów, którzy z dużym zainteresowaniem oglądali spektakl. Na twarzach maluchów i starszych widać było uśmiech i zadowolenie. Całe spotkanie zakończyło się gromkimi brawami co było dla nas najpiękniejszą nagrodą za trud, jaki włożyliśmy w przygotowanie sztuki.
Obsada aktorska: Baba Jaga - Natalia Wolsza, Wiedźma Multimedia – Kamila Paździora, kapitan Sztorm – Jan Kossoń, piraci – Piotr Maślak, Bartosz Bolek, Patryk Gibuła, Małgosia – Ola Kądziołka, Jasiu – Wiktor Noga, kot – Arkadiusz Kociołek, sowa – Oliwia Borowiec, tablet – Gabriela Pacura , monitor – Amelia Tyboń.
M. Bolek
OGÓLNOPOLSKI KONKURS CZYTELNICZY
„WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”
W klasach I – VI Szkoły Podstawowej w Przyborowie.
Dbając o rozwój czytelnictwa naszych uczniów, szkoła wzięła udział po raz drugi w III Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników" pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 2000 szkół podstawowych. Głównym celem projektu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury. Konkurs jest organizowany na dwóch poziomach: kl. 1-3 i 4-6. Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają w bibliotece szkolnej książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy zawierają pytania dotyczące treści książki lub jej fragmentu oraz pytania ogólne, związane tematycznie z daną książką, które pozwalają rozwijać umiejętności uczniów w korzystaniu z różnych źródeł informacji czy kojarzenia faktów. Wspierane jest uczenie się języków obcych, gdyż każdy formularz zawiera kilka słówek do uzupełnienia. Uczniowie rozwiązywali testy w domu, podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddawali do biblioteki, gdzie zostały ocenione według klucza odpowiedzi przygotowanego przez organizatorów. Za poprawnie rozwiązany test można było zdobyć 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu należało zdobyć minimum 80 punktów. Punkty z kolejnych testów zsumowano. Uczniowie, którzy zdobyli 10 sprawności (zaliczyli 10 testów) przeszli do ćwierćfinału (kl. I-III: Kociołek Jakub, Kociołek Lena, Tyboń Dagmara, Chamielec Zuzanna, Jasna Emilia, Korda Liliana, Rosa Nicolo’, Styrna Aleksandra, Sulma Emilia, Nowak Julia, Sulma Julia, Żurek Bartłomiej, Bolek Otylia, Bugajska Zuzanna, Gałek Maria, Kołodziej Maciej, Kotowicz Anna, Pielińska Julia, Sorota Dagmara, Styrna Adrian, Żurek Aleksandra; kl. IV-VI: Hernacka Wiktoria, Bolek Bartosz, Kociołek Arkadiusz, Paździora Kamila, Wolsza Natalia, Borowiec Oliwia, Maślak Piotr, Noga Wiktor, Pacura Gabriela). Ćwierćfinał w naszej szkole odbył się 7 kwietnia 2017 r. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 (Kotowicz Anna, Żurek Bartłomiej, Sorota Dagmara) i 4-6 (Kociołek Arkadiusz, Maślak Piotr, Noga Wiktor) wzięło udział w drużynowym półfinale, który odbył się 21 kwietnia 2017 roku, punktualnie o godzinie 10.30 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Brzesku. Dzieci młodsze rozwiązywały test , który dotyczył książki Bronisławy Ostrowskiej "Bohaterski miś", zaś starsze odpowiadały na pytania przygotowane na podstawie lektury "Tomka na Czarnym Lądzie" Alfreda Szklarskiego.
Uczniowie klas I – III zdobyli 71 punktów na 100, zaś ich starsi koledzy – 72 punkty.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Koordynator M. Bolek
W dniu 30 marca 2017r. odbyła się III edycja Konkursu o Tytuł Mistrza Matematyki Powiatu Brzeskiego organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku. W gronie laureatów jak co roku znalazł się uczeń naszego Gimnazjum Krzysztof Przesławski. Gratulujemy!
część humanistyczna – 19 kwietnia 2017 r. z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00, z zakresu języka polskiego – godz. 11:00
część matematyczno-przyrodnicza – 20 kwietnia 2017 r. z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00, z zakresu matematyki – godz. 11:00
język obcy nowożytny – 21 kwietnia 2017 r. na poziomie podstawowym – godz. 9:00, na poziomie rozszerzonym godz.11:00.
Gazeta Krakowska: Najmłodsi przepięknie śpiewali polskie kolędy
Kilkudziesięciu wykonawców zaprezentowało się podczas Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Domu Ludowym w Borzęcinie.
Konkurs, podczas którego prezentują się utalentowani mali mieszkańcy gminy, jest już tradycją. GOK organizuje go wspólnie z miejscową parafią pod wezwaniem Narodzenia NMP w Borzęcinie Górnym.
- Kultywujemy zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe jako ważny element tradycyjnej kultury narodowej. W naszym działaniu wspierają nas rodzice, opiekunowie i sami uczestnicy konkursu – mówi Piotr Kania, dyrektor GOK w Borzęcinie. W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół w Borzęcinie Górnym i Dolnym, ale także przedstawiciele Przyborowa i Bielczy. Wykonawcy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych. W grupie najmłodszych najładniej zaśpiewała Natalia Styrna z Zespołu Szkół w Przyborowie. W grupie uczestników klas IV-VI zwyciężyła Magdalena Płachno. W grupie gimnazjalistów równych sobie nie miała z kolei Paulina Chudyba z Borzęcina.
Tegoroczne zmagania uczniów oceniali: ks. Czesław Paszyński – proboszcz Parafii w Borzęcinie, Krzysztof Przepiórka – nauczyciel muzyki, ale i też instruktor ZPiT Borzęcanie i Piotr Kania – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.
Każdy z uczestników został nagrodzony paczką ze słodyczami, drobnym upominkiem i dyplomem. Nagrody fundował Gminny Ośrodek Kultury.
Małgorzata Więcek-Cebula
Z początkiem września uczniowie naszej szkoły z klasy V przystąpili do konkursu organizowanego w ramach Programu „Akademia Przyjaciół Pszczół” realizowanego na zlecenie ZT „Kruszwica” S.A.
Konkurs miał zasięg ogólnopolski brało w nim udział ponad 150 szkół. Uczniom naszej szkoły udało się wywalczyć wysoką 8 pozycję w rankingu. Czas trwania konkursu od 15 września do 15 grudnia 2016 roku.
Udział w konkursie miał na celu edukację ekologiczną w szczególności budowanie postawy troski o owady pszczołowate, uświadomienie roli pszczół w środowisku naturalnym jak również rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą oraz pogłębienie wiedzy ekologicznej uczniów przez prowadzenie obserwacji środowiska i najbliższej okolicy, budowanie postawy szacunku dla przyrody.
Konkurs „Akademii Przyjaciół Pszczół” oparty był na formule nowoczesnej grywalizacji – uczniom i nauczycielowi została udostępniona platforma będąca źródłem zadań i materiałów edukacyjnych. Uczestnicy Akademii poznali pszczeli świat, a przede wszystkim dowiedzieli się jakimi stworzeniami są pszczołowate, jaką rolę pełnią
w przyrodzie, jakie reguły życia panują w ulu oraz jak można założyć Miejsce Przyjazne Pszczołom, aby polepszyć pszczołowatym warunki bytowania. Każdy zespół przechodził przez trzy etapy tematyczne – „Poznaj”, „Zbuduj wrażliwość” oraz „Chroń”.
Realizowane zagadnienia łączyły teorię z praktyką, zadania były przygotowane w taki sposób, aby angażować nie tylko uczniów ale także ich rodziców, którzy w obecnych czasach mają być współtwórcami procesu edukacyjnego. Dzieci na równi z dorosłymi potrafią zadbać oraz wpłynąć na świadomość ekologiczną rówieśników oraz najbliższej rodziny.
W załączeniu zdjęcia z przebiegu konkursu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akademia Przyjaciół Pszczół” – Pszczeli bohaterowie.
Echa ubiegłorocznego jubileuszu naszej szkoły skłaniają do głębszej refleksji . Zwracając się ku przeszłości przypominamy sobie zdarzenia, postacie zdziwieni często mnogością zarejestrowanych wspomnień. Jednak ta sama historia tworzy we wnętrzu każdego człowieka inny pejzaż zbudowany z różnie postrzeganych obrazów, odmiennych nastrojów i emocji.
Każda osoba, która ukończyła szkołę ma w swojej pamięci różne ciekawe zdarzenia i sytuacje, które miło wspomina. Bo szkoła to nie tylko budynek, ale ludzie, z którymi dzieli się radości, ale też i smutki. Wspomnienia zawsze mają zabarwienie emocjonalne, bo nie można być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.
Inspiracją do napisania przez panią Stanisławę Kołodziej- Niedzielę szkolnych wspomnień była zapewne nie tylko opublikowana monografia szkoły ale także jej własne przemyślenia, migawki z różnych wydarzeń szkolnych z przeszłości, dźwięk szkolnego dzwonka przemawiający do wyobraźni łączący przeszłość z teraźniejszością.
Niech to będzie także inspiracją dla innych absolwentów, pragnących podzielić się własnymi refleksjami, które przypomną im minione chwile spędzone w szkole, bowiem czas przemija, a duch szkolny trwa przez wieki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święty Mikołaj w przedszkolu.
Święty Mikołaj w przedszkolu
We wtorek 6 grudnia już od samego rana przedszkolaki wyglądały przez okno, żeby zobaczyć sanie z Mikołajem. Niespodziewanie drzwi się otworzyły i stanął w nich najbardziej wyczekiwany gość – Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Uradowane dzieci dziękowały Mikołajowi za otrzymane prezenty i obiecały że będą grzeczne przez cały rok, aby znów się z nim spotkać.
Dziękujemy Święty Mikołaju za wspaniałe prezenty!
14 czerwca 2016 r. w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się konferencja podsumowująca Wojewódzki Projekt Ekologiczny „Ekoszkoła, Ekoprzedszkole 2016”, który był realizowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie i Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym. Zwycięstwo w rundzie I- wiedza odnieśli uczniowie kl. V naszej szkoły: Oliwia Borowiec, Wiktor Noga i Piotr Maślak. Również w rundzie II nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie za wykonana pracę plastyczną. Natomiast w konkursie na plakat o tematyce „Ekologiczne działania mojego przedszkola” nasze przedszkolaki zdobyły wyróżnienie
Runda I – Wiedza
Kategoria: szkoła podstawowa
usz Kwaśniak - Wójt Gminy Borzęcin.
Runda II – Praca plastyczna
Kategoria: szkoła podstawowa
Runda V – Konkurs na plakat o tematyce „Ekologiczne działania mojego przedszkola”
Kategoria: przedszkola
Uczniowie Zespołu Szkół i Przedszkola im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przyborowie przyłączyli się do masowego czytania
Z raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową, 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki w 2015 roku. Okazuje się również, że coraz mniej rodziców czyta, w związku z tym coraz trudniej namówić naszych najmłodszych, aby przejęli to zamiłowanie. Nadzieja okazuje się jest w dzieciach i młodzieży. W związku z tym, Zespół Szkół i Przedszkola w Przyborowie postanowił włączyć się do akcji ogólnopolskiego masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam", której organizatorem była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne. Chcieliśmy pokazać nie czytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. W piątek 10 czerwca o godzinie 10.00 na hali sportowej zebrali się uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum (156 uczniów) z nauczycielami. Do udziału w akcji przyłączyły się dzieci z przedszkola wraz ze swoimi paniami (40 dzieci). Każdy uczeń przyniósł ze sobą ulubioną książkę. Ci, którzy zapomnieli przynieść książkę mogli wypożyczyć ją w bibliotece szkolnej. Po przedstawieniu celów przedsięwzięcia przez koordynatora akcji Małgorzatę Bolek i zajęciu dogodnych miejsc przez 15 minut, uczestnicy czytali po cichu i w skupieniu swoje książki. Natomiast przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały kolorowe bajeczki oraz utworzyły „książkowy łańcuch” ( dzieci połączone trzymanymi w rękach książkami). Akcji przyświecało hasło – „Pokażmy, że czytamy”.
Obowiązek szkolny dla siedmiolatków – to kluczowa zmiana w nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Najważniejsze zmiany dotyczą:
1. obowiązku szkolnego od siódmego roku życia,
2. prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej od szóstego roku życia,
3. obowiązku przedszkolnego dla dziecka 6–letniego,
4. prawa dziecka w wieku od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego,
Obowiązek szkolny dla dzieci 7–letnich i prawo do edukacji szkolnej dla 6-latków
Zgodnie z ustawą, od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia. Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole. Jeśli dziecko 6–letnie nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również będą mogli zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna jednak będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Ponowne zapisanie dziecka do klasy I lub II
Rodzice, których dzieci poszły do szkoły jako sześciolatki i natrafiły na problemy adaptacyjne i trudności w szkole, wnosili o wprowadzenie rozwiązań, które złagodziłyby proces wcześniejszego objęcia ich dzieci obowiązkiem szkolnym. Dlatego wprowadzono w ustawie przepisy przejściowe odnoszące się do roku szkolnego 2015/2016 oraz 2016/2017.
– Dzieci urodzone w 2009 r., które są już w szkole w roku szkolnym 2015/2016, będą mogły na wniosek rodziców – kontynuować naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017. Rodzic musi złożyć stosowny wniosek do dyrektora szkoły do 31 marca 2016 r. Dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promowaniu do klasy drugiej; jeżeli rodzice zdecydują, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w klasie pierwszej w szkole, do której uczęszcza, wobec tego dziecka nie będzie przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
– Dzieci urodzone w I połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/2016 chodzą do klasy II szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony do 31 marca 2016 r., będą mogły – w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie II.
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Dzieciom, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego będzie można odroczyć obowiązek szkolny, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. W tym przypadku dziecko będzie kontynuowało przygotowanie przedszkolne.
Wychowanie przedszkolne
Od 1 września 2016 r. obowiązkiem przedszkolnym będą objęte dzieci 6-letnie. Natomiast wszystkie dzieci 4- i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego, a od 1 września 2017 r., także dzieci 3-letnie.
Zgodnie z ustawą, przekształcenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola zostanie przesunięte z 1 września 2016 r. na 1 września 2019 r. Umożliwi to organom prowadzącym lepsze przygotowanie się do przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola. Decyzje dotyczące ewentualnej likwidacji oddziałów przedszkolnych będą mogły być poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb w zakresie wychowania przedszkolnego, uwzględniającą tendencje demograficzne po wdrożeniu wprowadzanych rozwiązań prorodzinnych.
Źródło (https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/obowiazek-szkolny-dla-siedmiolatkow-co-sie-zmienia-w-ustawie.html)
"Rodzice, macie wybór!" - poradnik MEN
Zainteresowane osoby odsyłamy do publikacji skierowanej do rodziców dzieci sześcio- i siedmioletnich, opiekunów, którzy stoją przed ważną decyzją, czy od 1 września 2016 r. ich dzieci mają rozpocząć edukację szkolną, czy pozostać w przedszkolu. W poradniku dostępnym poniżej znajdują się m.in. informacje na temat zmian w ustawie o systemie oświaty.
We wtorek odbył się IV Gminny Konkurs Języka Angielskiego READ & LEARN. Tym razem uczniowie zmierzyli się z XIX wieczną powieścią grozy Brama Stokera „Dracula”. Nie wystraszyli się ani tematyki książki, ani formuły konkursu. A zadanie nie było łatwe. Uczniowie w I etapie napisali test leksykalno-gramatyczny oraz wypracowanie, a następnie udzielali odpowiedzi ustnych do treści przeczytanej książki. Najlepszym okazał się uczeń naszej szkoły, Filip Gałek. Gratulujemy zwycięstwa!
A oto wyniki konkursu:
I miejsce: Filip Gałek (ZS Przyborów)
II miejsce: Aleksandra Turlej (ZS Bielcza)
III miejsce: Sara Czyż (ZS Borzęcin)
Patrycja Maślak (ZS Przyborów)
IV miejsce: Kacper Duda (ZS Bielcza)
I miejsce Julii Styrny w Gminnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej
Uczennica gimnazjum, Julia Styrna (kl. I) oraz uczniowie klasy IV szkoły podstawowej – Natalia Wolsza, Julia Pytka, Aleksandra Kądziołak, Kamila Paździora, Bartosz Bolek oraz Michał Rudek wzięli udział w gminnym konkursie kolęd „So this is Christmas” organizowanym przez p. Joannę Bodzioch z Zespołu Szkół w Borzęcinie. Pięknym wykonaniem piosenki z repertuaru Celine Dion Julia Styrna ujęła Jury konkursu i tym samym zdobyła pierwsze miejsce w konkursie w kategorii Gimnazjum. Dla uczniów z klasy IV, którzy bardzo ładnie zaśpiewali i przygotowali ciekawe stroje było to nowe doświadczenie. Może w przyszłym roku to ktoś z nich będzie najlepszy?
WIECZÓR FILMOWY
„Rozczarowany życiem Frank (grany przez George Clooney’a) oraz inteligentna nastolatka Casey wyruszają na niebezpieczną misję, której celem jest odkrycie tajemnicy miejsca zagubionego w czasie i przestrzeni.” To krótka recenzja filmu science-fiction „Kraina Jutra” w reżyserii Brada Birda. Dowcipny, brawurowy, ze świetnymi efektami specjalnymi, ale i z morałem. Taki był film, który obejrzeli uczniowie na zorganizowanym przez samorząd wieczorze filmowym. I choć nie obyło się bez drobnych problemów technicznych, mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawiliJ
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z
dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty
poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym
...
(Dz. U. 2015 r. poz. 1942) prezentuję w załączniku uchwałę Rady Gminy
oraz zarządzenie Wójta Gminy Borzęcin.
W grudniu młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w koncercie symfonicznym,
w krakowskiej filharmonii pt. „Baśnie, Mity, Legendy”.
Baśniowe wątki i motywy to idealny temat spotkania z arcydziełami muzyki klasycznej na tydzień przed Bożym Narodzeniem.
Jeden z pierwszych utworów – Preludium do popołudnia fauna Claude’a Debussy’ego przeniósł nas do czasów antycznych. Kolejny utwór opowiedział o Szeherezadzie, żonie złego sułtana. Muzyka tego utworu ilustrowała baśnie, które Szeherezada opowiadała co noc swojemu mężowi dzięki czemu uratowała swoje życie.
Dyl Sowizdrzał , średniowieczny bohater łamiące wszelkie zakazy, kpiący z możnych tego świata to baśniowa postać przedstawiona muzycznie przez Richarda Straussa
Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy znajome melodie z elementami polskiego folkloru. Muzyka ukazała nam Kraków i znaną postać Twardowskiego.
Piękne utwory wprowadziły nas w odświętny nastrój. Wspólnie przeżyliśmy niecodzienne emocje płynące wprost ze wspaniałej muzyki, która była prezentem świątecznym dla wszystkich melomanów.